Nádobí

Co odlišuje porcelán od keramiky?

Co odlišuje porcelán od keramiky?

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Rozdíl v definicích
 2. Rozdíl v pravidlech složení a palby
 3. Jak odlišit vzhled?
 4. Co je lepší zvolit?

Od dětství mnozí slyšeli: "Porcelánová služba - pouze na prázdniny!" Ve všední dny byla rodina spokojená s keramickými pokrmy a služba byla přepravována na slavnostní stůl, na který by měli mít všichni členové domácnosti úžas. A proč, jen málo lidí rozumělo, šálky vypadaly, že jsou vyrobeny ze stejného materiálu, a bylo těžké říct, jaký porcelán takhle vynikl. Krásné, elegantní, ale pak keramické hrnky a talíře mohou být tak. Je nutné pochopit, jak se tyto materiály navzájem liší.

Rozdíl v definicích

Keramika jsou výrobky z různých anorganických materiálů, které jsou vyráběny při vysoké tepelné expozici. Historie keramiky se datuje tisíce let a po celou dobu se podstata keramiky nezměnila. Vylepšená technologie, změna designu, ale princip práce s jílem a jeho vypalování v podstatě zůstal stejný. Zpočátku, jak naznačují historici, keramika byla vyrobena pro vybavení domácnosti - keramické nádobí se objevilo již dávno a žije dnes. První keramické hračky by mohly mít rituální význam.

Nyní se keramika používá ve strojírenství, lékařství, stavebnictví a vědě. Například dnes je nanokeramika - s její pomocí produkují sofistikovaná technologická zařízení.

Technická keramika
Stavební keramika
Keramický povlak

Porcelán se liší od keramiky tím, že se nejedná o samostatné řemeslo, ale o druh jemné keramiky. Charakteristickým rysem porcelánu je jeho vizuální lehkost a skutečnost, že tento materiál je průsvitný.

Je elegantnější, tenčí a dobře se dostává do dekoru. Porcelán proto nemůže být proti keramice: je to jeho rozmanitost. Keramika je velmi obecný pojem. Keramik může být volán a ten, kdo dělá hliněné hrnce, a ten, kdo pracuje na tvorbě porcelánových figurek.

Rozdíl v pravidlech složení a palby

Nemusíte být odborníkem, abyste nebyli schopni odlišit porcelán od jiných materiálů. Například, pokud ho velmi pečlivě uhodíte běžnou tužkou, bude zvuk jasný a vysoký. A to je jen v tomto materiálu. Rozdíly porcelánu jsou v jeho dalších vlastnostech.

 • Je ideální pro malování, přičemž každý region má své vlastní malířské tradice.. Z Asie vám přinese autentický set nebo samostatné pokrmy s tradičními vzory a ornamenty. Mnoho domů má porcelánové šálky "dokonce od babičky". A ne každý ví, že poskvrňovat je není důvodem k vyhození nádobí, porcelán lze vyčistit, a takové vinobraní služby budou zdobit váš domov.
 • Zachování vzhledu. Musím říct, že porcelán může vyblednout až po mnoha letech. Je to opravdu unikátní z hlediska vnější ochrany. Ve stejné fajánse se často objevují drobné trhliny často s časem, který jednoduše hovoří o přirozených změnách materiálu. Porcelán je tvrdý, tímto způsobem je srovnatelný s keramickými „bratry“.

Jak již bylo zmíněno, porcelán je typem keramiky. Keramika je tenká a hrubá. V prvním případě má kompozice jemnozrnnou strukturu, což činí střep prakticky transparentní. Struktura hrubé keramiky je hrubozrnná, tato hmota se používá v keramice.

Složení porcelánové hmoty představují tenké směsi kaolinu, křemene, živce a také hlinitokřemičitanů. Materiál nemá póry, takže je odolnější, tvrdší, tepelně odolný. Mnoho světových značek, které vyrábějí porcelán, utajované recepty pro své výrobky.

Porcelánová hmota
Suroviny pro výrobu

Samotný materiál může být tvrdý a měkký. Pevná látka se získá dvojitým vypalováním za působení teploty vyšší než +1350 ° C. Měkký porcelán je vypalován při nižší teplotě. Vizuálně je nerozeznatelný od pevných, i když to experti považují za křehčí materiál. Tvrdý porcelán je evropský (hlavní složkou kompozice je klasická hlína) a východní (v jejím složení není tolik kaolinu). Měkký porcelán je evropský, anglický a samozřejmě francouzský.

Nejčastěji je to zaměňováno s fajáns: jsou opravdu podobné vzhledu, ale fajáns může být více dovedně maloval, a to je také levnější.

Jak odlišit vzhled?

Porcelánové výrobky nejsou nikdy potaženy polevou nebo nátěrem dopravníkovou metodou, tj. Výrobou. Pouze ručně malované může zachovat a zvýšit velkolepost materiálu. Taková položka bude samozřejmě stát více.

Porcelán je možné odlišit těmito vlastnostmi:

 • ve spodní části výrobku je vždy rám, který se nedotýká glazury: pokud je bílá, pak je Čína ve vašich rukou;
 • pokud je porcelánový výrobek uveden na světlo, bude průsvitný, jiné keramické vzorky se nemohou chlubit touto funkcí;
 • pokud je porcelánový výrobek volumetrický, pak na jeho dně nebude glazura (vypalování se provádí při nejvyšších teplotách, zasklené dno v tomto případě bude triviálně držet na stojanu);
 • nezapomeňte na "muzikálnost" porcelánu - pokud na něj klepnete, zvuk bude jasný a jasný.

Odborníci dobře rozlišují anglický porcelán například od francouzštiny. Francouzský materiál Vyrobeno z jemnozrnné skelné hmoty s glazurou, je ideální pro obrazové zážitky. Anglický porcelán zahrnuje kost páleného skotu, fosfátové soli a kaolin a vypadá jako bílý alabaster. Často se používá pro malování zlatem a dokonce i šperky.

Jiné evropské analogy kaolínového materiálu neobsahují, a přestože jsou externě identické s porcelánem, jejich složení je stále více pro sklo. Na takový materiál lze aplikovat mnoho takových barev: jsou slinovány glazurou a obraz je ještě transparentnější a brilantnější.

V Číně (pokud ji porovnáme se stejným kameninovým kamenem), je méně jílu, více než jiné složky. To určuje jeho sklovitost, takže vypadá tenčí než jiná keramika.

Co je lepší zvolit?

Při nákupu pokrmů máme pro to několik požadavků: cena a kvalita musí odpovídat, design by neměl mít nedostatky, konečně by se nádobí mělo stát součástí kuchyně a domu jako celku (a nezdá se, že je to cizí prvek). Existuje několik možností.

 • Keramika. Jedná se o ekologický materiál, který udržuje teplotu dobře, je cenově dostupný. Desky jsou vhodné: potraviny můžete uchovávat v chladničce a ohřívat potraviny v mikrovlnné troubě.

Zde je jen teplota kapky materiálu se bojí. Nádoby mohou v jednom okamžiku prasknout. Proto, keramické hrnky a talíře, když jsou ještě teplé nebo horké, neumývejte ani opláchněte studenou vodou.

 • Skleněná keramika. Tyto výrobky mají vyšší pevnost a odolnost, vydrží vám déle, ale vzhledem k tomu, že nádobí je silnější a dražší, bude to stát. Jedná se o tenké a elegantní talíře, šálky, salátové mísy, vhodné pro slavnostní prostírání a pro každodenní použití. Ale říct, že skleněná keramika se vůbec nebojí teplotních změn, je také špatná. Proto je lepší neřídit extrémní kontroly takových jídel.
 • Porcelán. Elitní zástupce nádobí a to říká všechno. Lehkost, průhlednost a krásná jingle z porcelánu se obtížně zaměňují s fajánsem nebo sklokeramikou. V pravém porcelánu budou hrany dna vždy drsné, i velmi staré desky budou prosvítat světlem.
Keramika
Skleněná keramika
Porcelán

   Ve většině případů jsou všichni zástupci této keramické rodiny doma: praktická a levná keramika spojená s domácím krbem, rafinovanou skleněnou keramikou a luxusním porcelánem. Porcelán vyžaduje zvláštní péči.Pokud si samozřejmě přejete, aby tyto produkty byly předány dalším generacím. Nesmí se používat v domácnosti, nepoužívejte horkou vodu, čas od času jej otřete měkkým hadříkem.

   Tento materiál, přesněji výrobky z něj, lze lepit a restaurovat. V prodeji dnes jsou pasty, které nezanechávají stopy na místě lepení. Jediný okamžik je po restaurování by porcelánové nádobí mělo být používáno méně často. Ale figurky a vázy z porcelánu mohou být skladovány po dlouhou dobu a ne někde ve skříni, ale na čestném místě.

   Jídla jsou, ne-li tvář domu, pak ty samé jamky na tvářích, které se zdají být ne tak důležité, ale s nimi přicházejí šarm a teplo. Dokonce i malé děti říkají, že z jedné desky chutná polévka lépe než druhá.

   Proto je pozornost této části života zcela pochopitelná. Jídla slouží nejen praktickým účelům, ale i kráse života a toto poslání je velmi důležité.

   O rozdílu mezi keramikou a porcelánem, viz níže.

   Napište komentář
   Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

   Móda

   Krása

   Vztah