Nádobí

Vlastnosti porcelánu Meissen

Vlastnosti porcelánu Meissen

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Historie stvoření
 2. Obchodní značka
 3. Umělci a styly
 4. Výrobní proces
 5. Jak ověřit pravost?
 6. Pravidla péče

Nemusíte být sběratelem, stačí být považován za vzdělaného a kultivovaného člověka, aby si představil, co je to porcelán Meissen. Pokud jste toto slovo ještě neslyšeli, ale začali se vážně zajímat o nádobí, pak bez seznámení se s touto značkou nestačí.

Historie stvoření

Míšeňský porcelán se vyrábí již tři sta let - je impozantní a vytváří značné rozruch kolem německých výrobků. Porcelánové výrobky jsou považovány za majetek Německa: jsou vystaveny v nejznámějších muzeích světa, stávají se také dlouho očekávanými spoustami soukromých dražeb. Obdivují a zpívají chválu tohoto porcelánu, snaží se rozluštit tajemství výroby. Ti šťastní si mohou ve své kolekci koupit porcelánový výrobek.

Všechno to začalo ve městě Míšeň (dříve Míšeň) u slavné řeky Labe. Město je staré, má více než 1000 let. Významnou událostí pro město byla stavba hradu Albrechtsburg v 15. století. Když saský král Augustus Silný vystoupil na trůn, hrad prošel rekonstrukcí. Řemeslníci začali kopat palácové stropy, instalovat kamna a v sálech začali vyrábět dřevěné příčky. Na nějaký čas vypadal hrad jako velká budova s ​​boxy, hrnci a různými nástroji: jako by půda rostla kvůli vzhledu porcelánu.

V roce 1710 se stala opravdu velkolepá akce: porcelán byl vynalezen v Evropě, ale nemůžeme vědět, jak přesně se to stalo. Recept na evropský porcelán je stále klasifikován. Proč se v zásadě objevil, můžeme předpokládat. Augustus Silný byl velmi ambiciózní vládce, jasně sledoval ekonomické přínosy různých předmětů a nebyl spokojen s tím, že hrad Albrechtsburg nebyl zvyklý na svou plnou moc.

Konečně, slavný čínský porcelán byl příliš drahý a myšlenky na vytvoření vlastního, neméně krásného, ​​se musely vážně starat o Augustuse Silného. A našel muže, který dokázal rozluštit čínské tajemství výroby (nebo se k tomu přiblížil). Německý alchymista Friedrich Bettger se tak stal mistrem, který provedl malý zázrak - byl to on, kdo vynalezl pevný evropský porcelán.

Samotný materiál se začal vyrábět na hradě, postupem času se stavěly dílny speciálně pro výrobní účely a v těchto dílnách se vyrábí bílé zlato. Byl to průlom, Meissen se stal známým v celé Evropě. Na předměstí města bylo místo, kde byla nalezena hlavní součást výroby porcelánu. Na tomto místě byl vybudován malý důl a kaolin byl těžen výhradně pro manufakturu v Míšni. Takzvaná hlína nejčistší bílé barvy, ohnivzdorná a transparentní. Ve výrobním procesu organizuje vynikající plasty, slouží jako ideální porcelánový materiál.

Ani jedna továrna se nepokoušela (a snaží se) vyřešit vzorec Meissen porcelánu. To, co se při výrobě kaolinu, křemene a živce konkrétně děje, je stále známo pouze vybraným. Není známo, v jakém poměru jsou složky smíšeny, jak jsou skladovány. To je velké tajemství, které umožnilo slavné značce být považován za vlajkovou loď světové výroby porcelánu několik století. Ačkoli ne nejušlechtilejší historické manipulace spojené s tajemstvím byly učiněny více než jednou.

Tvůrce porcelánu o receptu nikomu neřekl, pracovníkům bylo známo pouze určité stádium. A když Bettger zemřel, jeden z jeho doprovodů, strážce tajemství, prostě uprchl do Vídně a chtěl tam svou manufakturu rozvinout.Pravda, Augustus Strong dosáhl toho, že zrádce se vrátil do své vlasti.

A tento návrat byl správný krok: Johann Herold přišel do Německa se Stolzelem, který udělal hodně pro výrobu.

Obchodní značka

Originální meissen porcelán není snadné koupit, výrobek musí mít razítko. Podvodníci to používají a uvádějí na výrobky falešné značky. Je snadné najít vzorky pravých znamení a zjistit, jak se v průběhu let změnily a jaké jsou jejich vlastnosti. Často se nedá dělat bez znaleckého posudku: ocení plnou kvalitu stigmatu, stejně jako kvalitu výzdoby.

Od roku 1948, výrobce umístil výroční značky, a tyto výroční štítky mohou být také považovány za kód pravosti. V továrně to bylo více než vážně: nejpřísnější kontrola kvality umožnila zabránit vydání manželství. Pokud se na výrobku vyskytla chyba, byla odmítnuta nebo prodána řemeslníkům jako druhořadý výrobek.

Mimochodem, takové domácí nástěnné malby jsou vysoce ceněny: jsou považovány za dražší než tovární, protože jsou exkluzivní a uchovávají všechny rysy autorského rukopisu. V tomto případě došlo ke změnám ve značce: pokud bylo tělo poškozeno, jedna linka byla dána, dvě nebo tři - pokud byl dekor poškozen.

Studium stigmatu, značky, jejích variací a rafinovaných padělků - něco jako historický detektivní příběh. Fanoušci starožitností nedojdou, ani podvodníci, kteří na něm chtějí vydělávat peníze.

Umělci a styly

Jak je známo, porcelán byl vynalezen v Číně. Z tohoto důvodu byly první desetiletí porcelánu v Míšni namalovány orientálními motivy. Rozeznatelné volavky v rákosí, rybáři, ozdoby, květiny - to je to, co se v prvních dílech objevilo. Johann Gregorius Gerold raději pracoval v japonském stylu "kakiemon". Japonští umělci byli zdrženliví v barvách, ale Gerold se naučil, jak dostat barvy novým způsobem, a díky této dovednosti se škála barev rozšířila na stovky odstínů.

Johann Gregorius Gerold

V 1731, Johann Joachim Candler přišel k obchodu porcelánu. Dodnes je považován za hlavního sochaře slavného podniku. Jeho narozeniny a dnes se slaví: například v roce 2006 oslavili 300 let od vzniku legendárního umělce na světě. Tvůrce byl génius své doby: vytvořil minimálně 1000 miniaturních plastik, dokonce se mu podařilo vyřezat postavy v životní velikosti ptáků.

Johann Joachim Candler

A vzorky stolního porcelánu od Kendlera jsou mimo pochvalu.

Měl mnoho napodobitelů, stal se klasikem tohoto uměleckého směru: ohyby per v turetách, které vynalezl, komplexní květinové dekorace, elegantní andělé a nalil ovoce se staly modely a ideály tohoto umění. Styly se změnily, móda se prudce obrátila na stranu, ale nic neovlivnilo nádheru kytic a ovocných štítů na Míšenském nádobí.

Po Candlerovi pokračoval v tradici porcelánového luxusu Michel-Victor Asya. Jeho příchod ovlivnil výrobu: bílý neglazovaný porcelán, piškotový dort, byl v té době v módě. Stal se dokonalým plátnem pro figurky na mytologickém tématu. Zajímavé je, že historici umění stále argumentují o Asya: někteří tvrdí, že byl nejlepší, že vytvořil autentický meissenský porcelán, jiní říkají, ne, nemůže srovnávat s Candlerem, zatímco Asya kvalita zboží se snížila.

Michel-Victor Asya

Míšeňský porcelán také zahrnoval jména jako Hermann Seilinger, Hugo Stein, William Baring, Otto Edward Voight. Nemluvě o tom Paul ShoyrihaPracoval především ve stylu Art Deco a byl to právě tento mistr, který vytvořil slavnou sérii ruských baletů, která vznikla v souvislosti s legendárním vystoupením Dyagilevova baletu v Berlíně. Styly se lišily, ale rokoko zůstalo na základně.

Paul Scheurich
William Baring

A ani duch expresionismu, který byl viditelný v malbě váz a talířů v podglazurní modři, se nestal slavnějším než porcelán v rokokovém stylu.

Výrobní proces

Mistrovská díla z Míšně jsou dokonalou kontrolou kvality, použitím různých směsí, vytvořením široké škály produktů.

Mix master připravený v několika fázích. Nejprve smíchají přísady přesně podle receptury, pak všechno velmi dobře rozdrtí, přidají se trochu vody a míchají se až do homogenity. Pomocí filtru stiskněte přebytečnou vlhkost.

Směs je nutně odvzdušněna podtlakem, díky čemuž se z ní odstraní částice vzduchu (následně se dostanou do směsi během drcení a následného míchání).

Zvažte vlastnosti výroby.

 • A až dosud se hrnčíři účastní tvorby Míšeňských mistrovských děl, aktivují nohou hrnčířské kolo. Mokré dlaně mistra sevřou obrobek, který se otáčí v kruhu, povrch se vyčistí do homogenity. Poté může master ručně změnit tvar výrobku.
 • Dále je obrobek umístěn do rotující sádrové formy: Mistr tlačí na měkké vnitřní stěny obrobku pomocí houby, takže reliéf a struktura matrice jsou na něj přeneseny. Pomocí této techniky vytvořte šálky, misky, konvice na čaj, džbány a další nádobí.
 • Po půl hodině se produkt odstraní ze sádrové matrice. Formulář je rozdělen do několika segmentů, což umožňuje jeho odstranění bez deformace výrobku. Pro matrici se používá sádra, která absorbuje část vlhkosti, což zvyšuje součinitel pevnosti a spolehlivosti výrobku.
 • Ploché nádobí se vyrábí jinak. Mistr odřízne jílovitou vrstvu ve velikosti, umístí se na horní část formuláře. Aby produkt získal vnější kontury, používá se druhá forma shora (je také zodpovědná za tloušťku stěny). Pak na zadní straně produktu netopýry číslo.
 • Podrobnosti o malých objektech jsou klasicky tvarovány, ale rukojeti velkých jsou vylisovány. Rukojeti jsou následně lepeny tekutým roztokem - skluz.

Mnohé z nuancí tvorby nádobí a figurek jsou modernímu mistrovi známy, ale ne všechny. Udržet tajemství a loajalitu k nim dovolí Meissen značce pokračovat ve vývoji, protože jeho páry čaje, vázy, mísy a talíře nepotřebují reklamu.

Jak ověřit pravost?

Porcelán z Míšně je falešný od samého počátku své existence. V roce 1772 byla vynalezena ochranná známka - dva zkřížené meče, v průběhu let se změnila, ale podstata zůstala stejná. Pod meči dnes je nápis Meissen, což naznačuje, že takový produkt byl vyroben později v roce 1974.

Je zajímavé, že padělky jsou tak zručné, že průměrný kupující není schopen pochopit pravost produktu. Mnozí odborníci tvrdí, že určitě jste si koupili skutečný starožitný nebo krásný falešný, pouze zástupci manufaktury. Ne každý může získat takové znalecké posudky, ale pokud si koupíte něco, co je umístěno jako starý meissenský porcelán, určitě si zajistíte pomoc odborníků.

Produkt je příliš drahý na zaplacení za padělek (i když je spravedlivé říci, že některé padělky jsou překvapivě dobré).

Pravidla péče

Křehká, vyžadující pečlivou údržbu. Čím starší je produkt, tím více se vlastník chvěje. I když jste si koupili moderní jídla nebo vázu slavné značky, budete se muset naučit, jak se o ni správně starat.

 • Umýt porcelán lze provést pouze ručně, nemůžete to udělat na váze, pod tekoucí vodou. Výrobek vložte do plastové nádoby, na dně rozprostřete měkký ručník.
 • Voda by měla být teplá, ale ne horká. Všechny výrobky s držadly musí držet tělo, jemně podpírat dno.
 • Z domácích chemikálií je třeba zcela upustit. Maximum, které si můžete dovolit, je neutrální mýdlo. V přítomnosti skvrn a blátivé skvrny mohou být kapány do vody trochu amoniaku.
 • Venku, porcelán je někdy třel s lehkým roztokem peroxidu vodíku.V porcelánu lze otřít zředěným zubním práškem.
 • Kartáče, houby a drátky se nepoužívají, na procesu praní porcelánu se mohou podílet pouze měkké látky. Konvice na čajové konvice se čistí jemným kartáčkem pro dětské lahve.
 • Porcelánové výrobky nenechávejte dlouho ve vodě - někdy proto se na sklovině tvoří praskliny. Pokud není mytí také nutné, utřete nádobí.

  Nejcennější starožitnosti je lepší, aby se vůbec ne myly, jen aby se z něj kartáčkem nebo štětcem s přírodním štětcem.

  V roce 2010 oslavila světově proslulá německá manufaktura své 300. výročí. U příležitosti výročí mistři vyrobili repliky produktů, které ho oslavovaly - Labutí souprava, Opičí orchestr a další sochy. Byly prodány za spoustu peněz, i když porcelán Meissen nebyl nikdy levný.

  "Monkey Orchestra"
  Služba labuť

  Podívejte se na historii porcelánu Meissen ve videu níže.

  Napište komentář
  Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

  Móda

  Krása

  Vztah