Nádobí

Charakteristiky a typy uzbeckých jídel

Charakteristiky a typy uzbeckých jídel

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Vlastnosti a historie
 2. Hlavní odrůdy
 3. Je to zajímavé

Tradiční chuť, kterou se mohou pochlubit národní uzbecké pokrmy, fascinuje mnoho lidí. Vyniká svým příjemným vzhledem a v neposlední řadě mají tyto výrobky staletou zkušenost řemeslníků. Výrobní metody vyvinuté v průběhu staletí jsou stále používány, a proto si výrobky hrnčířů z Uzbekistánu zaslouží maximální pozornost.

Vlastnosti a historie

Uzbecký přístup k výrobě nádobí zahrnuje použití jak hladké pečené hlíny a keramiky. V procesu zpracování výrobků používaných ručně malované "podmáslí". Klasický orientální styl vždy vypadá harmonicky a sám o sobě a jako součást interiéru. Propracovanost uzbeckého přístupu umožňuje poskytovat pohodlí a příjemnou atmosféru. Mistři vědí, jak dosáhnout jasného oddělení motivů.

Keramika a porcelán v Uzbekistánu začali dělat v době Velké Silk Road. Za prvé, jejich produkce začala ve městě Rishtan. Klasickým ornamentem pak byl „podmáslí“ - tzv. Vzor bavlněných květin. Zpočátku, v Rishtanu a poblíž, byly všechny keramiky vyrobeny výhradně ručně. Trvalo to až do dvacátého století. Teprve ve dvacátých letech minulého století se začaly vytvářet továrny místo workshopů.

Staré řemeslné dílny se postupně uzavíraly. Hrnčíři, kteří v nich pracovali předtím, než opustili své řemeslo vůbec nebo přešli jako zaměstnanci do velkých podniků. V současné době zde působí 2 hlavní továrny - Asia Payments Ceramics a Simax F + Z.

Ale továrna na porcelán v Taškentu, která před několika desítkami let zásobovala rozsáhlé oblasti nádobí, nefunguje nyní. Dříve dělali pokrmy označené pod ptákem „Anko“. Tentýž druh výrobků je nyní vyráběn v:

 • další města Uzbekistánu;
 • PRC;
 • Turecko

Obraz, který se používá v uzbeckém keramickém průmyslu, vypadá jako moderní Gzhel. A to je docela přirozená podobnost. Stylistické rysy vyzvedli mistři ze starých ruských regionů. Naši zákazníci znali pouze konkrétní snímky.

Vysoce kvalitní keramické výrobky, opravdu, potěší lidi, a oni jsou často zvyklí na výzdobu stolu před příchodem poctěných hostů.

Ochranná známka
Turecká keramika

Hlavní odrůdy

Chcete-li sloužit pilaf, nejčastěji používané sady desek pro 4, 5 nebo 6 osob. Navíc, hlavní soupravy obvykle přidávají hlavní chod s průměrem do 0,5 m. Součástí balení jsou také čajové soupravy, které zahrnují keramické konvice a šálky, kde se čaj nalije. Samostatná konverzace si zaslouží velké ploché nádobí, které se nazývá Lyagan. Jsou umístěny uprostřed stolu.

Průměr žab se pohybuje od 0,1 do 0,3 m. Mohou mít velmi rozdílné formy:

 • náměstí;
 • kruh;
 • ovál.

Nejstarší druhy jídel v Uzbekistánu se objevily v Khorezmu. Doposud se keramika vyráběla striktně podle starých pravidel. Používají se pouze klasické motivy a přírodní technologie. Není třeba se obávat, že někde padne moderní barva nebo syntetický lak vyrobený v chemickém závodě. Malování Khorezm nádobí zahrnuje použití stylizovaných lístků.

Uprostřed některého z nich položte dýku. Jeho přítomnost na obrázku není náhodná - je to starověký symbol, který je v mytologii přisuzován schopnosti chránit majitele nádobí. V tomto případě se ochrana předpokládá nejen od osobních nepřátel, ale také od nejrůznějších nemocí, které nejsou spojeny s konkrétními lidmi.

Tento motiv je zakořeněn v pochmurném starověku. Můžete se s ním setkat i na keramice, vyrobené před více než 2000 lety.

Khorezm

Khorezm ozdoby jsou dobře rozpoznatelné, a místní řemeslníci pilně vyhnout se jakékoli inovace, pokud to není nezbytně nutné. Proto se jim podaří udržet neobvyklou barevnou barvu beze změny. Dalším skvělým druhem starožitných kuchyňských potřeb je Rishtan. Keramika, vyrobená v tomto městě, znají znalce po celém světě. Vyniká nejen neobvyklými vzory, ale také vzácnou smaragdovou barvou.

Všechny suroviny pro výrobu jsou odebírány přímo z okolí města. Zde vyrábějí jak hliněné polotovary, tak i nátěry, které jsou aplikovány na hotový výrobek. Obrázky samozřejmě nejsou vybrány. Každý ze suvenýrů vyrobených v Rishtanu má přesně definovaný význam. Můžete ji rozluštit, jen znáte kulturní kód uzbeckých lidí. Mistři z Rishtanu věří, že je jim k dispozici nejlepší hlína na světě.

Existuje dokonce názor, že nevyžaduje předzpracování. Barviva se získávají z bylin rostoucích v blízkosti města. Recept na barvicí směs je vybrán v dávných dobách. Keramika ve stylu Rishtan doposud splňuje stejné proporce.

Zároveň však neexistuje žádný stereotypní design výrobků. Každý mistr má svá vlastní místní výrobní tajemství. Díky tomu je téměř každý výrobek jedinečný a ruka výrobce je s jistotou uznána všemi odborníky. Některé sady nádobí a čajové soupravy jsou vyrobeny ve stylu autora. Pointa je, že jejich tvůrci zcela opouštějí kánony a reprodukují pouze společné národní motivy.

Uzbecký život není možné si představit bez malých a velkých nápojových misek. Hemispherical poháry, které nemají rukojeti se nacházejí v každém domě. Velmi často jsou zde také miniaturní verze mís pro pití koňaku a vodky. Zákazy na straně duchovenstva jsou tak ignorovány - 21. století však nelze pociťovat. Větší než mísy, nádoby - plivat nebo casa (v závislosti na výslovnosti) - jsou potřebné pro polévku, omáčku, jiné tekuté nebo polotekuté nádobí. Prýmky dělají různé velikosti. Nejčastěji však používáme přesně lagany. Jsou potřebné pro pevné a drobivé potraviny. Tekuté potraviny v těchto pokrmech se nedávají.

Důležité: neměli byste zavolat Lyaganovi „talíř“ - každý uzbecký nebo skutečný znalec bude uražen, když bude slyšet takové negramotné jméno.

Existuje celá řada jídel, které vypadají jako Lyagan, ale liší se od něj podle jména. Toto jméno vždy obsahuje v jedné nebo druhé formě slovo "tovok". Znamená to jen doslovně "misku" nebo "jídlo".

 • Neem-tovok - přeloženo jako "částečně otevřená kapacita". Navenek vypadá jako velká mísa s relativně skromnými stranami.
 • Tovoki Labgardon - to je přijato překládat jak “jídlo s zakřivenými hranami”. A ve skutečnosti je po obvodu mírně zkroucený.
 • Porum produkty - ploché nádobí určené pro chléb a cukrovinky.
 • Andižanská tradice příkazy k použití palov-tovok. Jak možná hádáte, je to nezbytné pro použití pilau. Charakterem této nádoby je umístění na noze. Olej na vysokých stěnách proudí na dno nádoby. Proto si můžete vychutnat nedotčenou chuť aromatického pilafu. Důležité: v Taškentu, na rozdíl od Andijana a Fergany, nepoužívají dříví. Pravděpodobně je to všechno o jiném obsahu tuku v samotném nádobí.
 • V Andijanu a v údolí Fergana obecně se často používají ženy. Jedná se o misku, která má také funkci víka. V zásadě není nutné, aby se podávaly pokrmy, nýbrž aby se podávaly jednotlivé složky. Jít k uzbecké kuchyni, můžete často vidět, jak kuchař dá vařené kousky masa do dámy.

Khorezm překvapuje turisty a znalce exotiky jiným typem keramického nádobí - Bady (v jiné výslovnosti těla). Badia z výběhu se liší ve větší hloubce a výšce prkna. Vnější stěna může být umístěna buď přímo nebo pod úhlem 85 stupňů. Existují však i přechodné možnosti - s relativně hladkým zkosením. Vzhledem k tomu, že Bodia je vždy na vysoké noze, někteří odborníci předpokládají, že se stala vedlejším vývojem dám.

Nádoby větší velikosti dostaly název Togory - doslova „mísa“ nebo „mísa“. Togor je vyroben nejen z keramiky, ale také z kovu. Nejedná se však o určitý druh nádobí, ale spíše o kolektivní název velkých hlubokých nádob. Vzhledem k tomu, že je důležité při nákupu přes internet nebo objednání prostřednictvím katalogu, je třeba přesně určit, co se rozumí. Kovové togory, na rozdíl od keramiky, nemají zvláštní dekorativní hodnotu.

Je to zajímavé

Kromě obecné klasifikace uzbeckých jídel je důležité znát i jiné nuance. V Rishtanu, řemeslníci hrnčíři občas dali rákos dolů nebo ptačí peří v jílu. Prázdné prostory vzniklé během následného vypalování usnadňují hotové nádoby a poskytují zdání účinku termosky. Pro ishkorova glazuru:

 • sbírat stejnou rostlinu;
 • hoří;
 • spalují popel při teplotách nad 1200 stupňů, takže se objeví krystaly;
 • broušený krystalický popel;
 • smíchejte s křemenným pískem;
 • přidejte malé množství mouky a drcené bílé oblázky.
Měď dává zelenou barvu glazuře a kobalt se používá k získání modré barvy. Cín není určen k barvení, ale s cílem posílit samotnou misku.

Důležité: cín se používá ve velmi malých množstvích, protože může být toxický.

Bez ohledu na jemnost receptu a technologické nuance, pravý "Rishtan" má malé praskliny. Přesně rozpoznají původní výrobek; padělky jsou vždy bez sebemenších nedostatků.

Hlavním podnikem Uzbekistánu pro výrobu nádobí je společnost „Pakhta“. Ona dělá:

 • dělníci na mléko;
 • Čepice na konvice s podstavci;
 • vázy;
 • fruktovnitsa;
 • Soupravy na koření;
 • párátka;
 • pepřové třepačky;
 • Solné třepačky;
 • krémy;
 • Omáčky a salátové mísy;
 • trojúhelníkové, obdélníkové, oválné desky.

Celkem existuje více než 80 druhů těchto jídel. „Rishtan keramika“ není daleko. Produkty této společnosti jsou světlé a krásné. Opravdu ztělesňuje ideál tradičních uzbeckých jídel. Obraz je vždy stejného typu, což umožňuje bez problémů sbírat soubory jednotlivých komponent.

V dalším videu čekáte na výhody a nevýhody uzbeckých kotlů, nožů a nádobí.

Napište komentář
Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

Móda

Krása

Vztah