Nádobí

Kobaltová jídla: rysy a historie původu

Kobaltová jídla: rysy a historie původu

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Výrobci kobaltového nádobí
 2. Původ slavného vzoru
 3. Výrobní proces
 4. Funkce péče

Kobaltová jídla jsou čajové soupravy, jednotlivé šálky, talíře, nádobí a dokonce i figurky z vysoce kvalitního porcelánu. Charakteristickým znakem tohoto kuchyňského náčiní je charakteristický tmavě modrý povlak s kobaltovou barvou a zlatou malbou, která je pro něj jedinečná. Jediné pokrmy a vzory, které se na něj vztahují, jejich původ se dostávají do vzdálené minulosti.

Kov, izolovaný z kobaltových minerálů, tvořil základ nátěru pro lakování nádobí. Stalo se to v XVIII století. Číňané se nejprve pokusili použít kobalt při výrobě porcelánu. Je to tmavě modrá barva a její odstíny dávají objektu objem a speciální hloubku. Zkušenosti Číňanů okamžitě přijaly mnohé evropské země včetně Ruska.

Výrobci kobaltového nádobí

Císařská porcelánová továrna byla postavena za vlády královny Alžběty I. v roce 1744. Tento podnik je jedním z největších výrobců porcelánových výrobků nejen v Rusku, ale iv Evropě. Po 152 letech jeho práce - po změně moci - byl přejmenován na Státní porcelánku. Po dalších 8 letech, on stal se známý jako LFZ - Leningrad nebo Lomonosov porcelán továrna. Toto pokračovalo až do roku 2005. Pak vrátil původní jméno, opět se stal Imperial.

Novgorod byl také slavný pro keramiku a výrobu skla. V provincii úspěšně provozovalo 6 závodů. Všechny tyto úspěšné podniky patřily obchodníkovi Kuznetsovovi Ivanovi Yemelyanovichovi a později jeho potomkům. Továrna Bronnitskaya pracovala s nejvyšší produktivitou, která se po roce 1921 stala známou jako továrna Proletary.

Kuznetsov Ivan Emelyanovich

Během druhé světové války, rostlina byla evakuována, a po tom pokračovala výroba.

V roce 1966 společnost aktualizovala zařízení a stala se známou jako „renesanční“ závod. Jeho jídla byla známá svou kvalitou a jedinečností vzorů, zatímco výrobky byly zcela pokryty kobaltem se zlatou malbou. To bylo malované ručně pouze studenti Mukhinsky školy z Petrohradu. Náčrtky vytvořených modelů. Hlína pro porcelánové výrobky byla dodána z Ukrajiny, zlato pro malování - z oblasti Moskvy. Několik druhů výrobků bylo odlito z modrého porcelánu:

 • čajové soupravy;
 • nádobí různých tvarů a konfigurací;
 • figurky;
 • Suvenýry ve formě místních zajímavostí.

Původ slavného vzoru

„Síťka kobaltu“ je zaslouženě považována za vizitku ruského porcelánu (přesněji LFZ). Poprvé byl vzor vynalezen a namalován na čajovém setu umělce Anny Yatskevich. Stalo se to v roce 1944, kdy byla právě zrušena blokáda Leningradu.

Vznik vzoru byl inspirován smutnými událostmi Anny: světlo protiletadlových reflektorů, které se odráží v oknech přilepených kříži, smrti milovaných osob. Právě v této kresbě dal umělec naději na šťastnou budoucnost. Víra v to, že lidé nikdy neuvidí světlomety, jak rozebírají oblohu, takže při obdivování tohoto vzoru si pamatují cenu vítězství. Modrá kobaltová mřížka na bílém pozadí dává výraznost zlata.

První čajový set se zlatým listem, malovaný slavným kobaltovým okem, má název "Tulipán". Zpočátku tento vzor nedostal univerzální přijetí. Po roce 1958 získal popularitu.Tehdy na Světové výstavě v Bruselu získala LFZ zlatou medaili za službu, zdobenou mřížkou kobaltu. Firemní logo závodu také vyvinula Anna Yatskevich, která se dodnes používá dodnes.

Umělec Anna Yatskevich

Výrobní proces

Barva vzorů kobaltu závisí na tloušťce vrstvy nátěru - čím silnější je, tím tmavší je zdvih. Podle některých zpráv dokázali Číňané identifikovat 7 odstínů kobaltu a pouze čtyři z nich jsou na ruských lodích, což spočívá v tom, že je nemožné vidět barvu výrobku před vypálením. Při aplikaci je barva tmavě šedá a po dvou střelbách se modří. Proto Odpovídající barevné schéma hotového výrobku s náčrtem umělce závisí zcela na zkušenosti a profesionalitě mistra..

Kobaltový vzor je aplikován na nádobí podtlakovým způsobem. Produkt se pak vypaluje při teplotě 850 ° C. Poté je povrch potažen speciální polevou a proces vypalování se opakuje, ale již při vyšší teplotě - asi 1350 ° C. Poslední etapou je aplikace overglaze, nejčastěji ve zlatě nebo stříbře.

Funkce péče

Tmavě modrý kobalt v kombinaci se zlatem na pozadí bílého průsvitného porcelánu je kombinací vítězství a hrdosti hostesky. Přítomnost texturované hrany poskytuje speciální úpravu nádobí. Chcete-li výrobky tak dlouho, jak je to možné předmětem obdivu hostů, musíte dodržovat některá jednoduchá pravidla pro jejich péči.

 • Mytí nádobí by mělo být prováděno ručně, bez použití agresivních chemikálií a abrazivních přípravků.
 • Pokud však stále používáte myčku, pak pouze v pečlivém režimu a při minimální teplotě.
 • Použití v mikrovlnné troubě je přísně zakázáno.

Při vaření čaje si samozřejmě můžete vybrat jakýkoliv pokrm - chuť nápoje se nezmění. Elegantní souprava s kobaltovým malováním a zlacením dokáže vytvořit zázrak.

Ve vytříbeném jídle se obrátí obvyklým čajem, dodá tomuto procesu slavnost a eleganci.

Informace o tom, jak se porcelán vyrábí se slavným dekorem "Cobalt net", naleznete na následujícím videu z továrny Imperial Porcelain Factory.

Napište komentář
Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

Móda

Krása

Vztah