Desky

Polévkové talíře: jaké jsou velikosti a jak si je vybrat?

Polévkové talíře: jaké jsou velikosti a jak si je vybrat?

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Vlastnosti
 2. Materiály
 3. Velikosti a tvary
 4. Hodnocení výrobců
 5. Pravidla výběru

Je těžké si představit kuchyň nebo stravovací zařízení bez hlubokých polévkových talířů. Jejich hlavním účelem je sloužit teplé a studené polévky, mléčné pokrmy, vývar, tekuté nádobí. Navzdory poměrně známému vzhledu se polévkové desky liší tvarem, objemem a výrobním materiálem.

Vlastnosti

Hluboké talíře by neměly mít držadla (to je již mísa nebo vývar). Na stole jsou umístěny na servírovací talíř, vpravo je umístěna lžíce. Před tím, než polévka mísa má obvykle patty, zakysaná smetana a omáčky jsou podávány v sauceboats.

Podle pravidel etikety se polévka podává na stole ve společném jídelně a již od ní je rozložena do talířů hostů. Současně by strany desek měly zůstat dokonale čisté.

Materiály

Jídelní talíře mohou být vyrobeny z různých materiálů. Není možné identifikovat ty, které jsou lepší nebo horší. Hlavní je pochopit, v jakých podmínkách a za jakých pokrmů se plánuje nákup jídel. Již tato kritéria mohou být odrazena výběrem materiálu výrobku. Zvažte nejběžnější možnosti.

Keramika

Keramické nádobí je produktem přírodního jílu, který vydrží vysoké teploty. V horní části nádobí jsou pokryty glazurou, v hotové formě může mít jak přírodní terakotové odstíny, a být maloval v jakékoliv jiné barvě. Na keramické desky je možné použít nástěnné malby a kresby. Takové výrobky jsou poměrně silné a těžké, ale navzdory tomu křehké: mohou prasknout z rány, z náhlé změny teploty.

Samotné desky jsou však dobře udržované - horký vývar v nich zůstane horký po dlouhou dobu, a chladné okroshka nebude zahřívat. Navenek takové pokrmy vypadají stručně a dokonce poněkud hrubé.

Optimálně se vejde do interiéru kuchyně ve stylu země nebo retro. Většina výrobků nelze umýt v myčce.

Fajáns

Faience - to je stejná keramika, ale vystavena jedinému pražení a rafinovanějšímu. Vrchní vrstva - glazura. Hliněné desky jsou poměrně těžké, ale porézní. Poslední vlastnost je důvod, že hliněné nádobí je křehké.

S dostatečnou péčí však desky vydrží dostatečně dlouho. To, stejně jako cenová dostupnost, činí tyto modely velmi populárními. Stojí za zmínku, že v průběhu času se přes fajáns tvoří chyby a rýhy. V místě poškození horní vrstvy s tvorbou tmavnutí.

Porcelán

Porcelán je hliněný základ, ale je vystaven vícenásobnému opékání. Výsledkem je, že produkt se ukazuje být lehký, ale na jeho povrchu nejsou žádné póry. V důsledku toho jsou porcelánové desky odolné vůči kyselinám, zásadám a vysokým teplotám. Jídlo v porcelánových talířích zůstává po dlouhou dobu horké.. Nejodolnější a nejdražší modely jsou vyrobeny z pevného porcelánu. Je to již dlouho klasický model bílé se zlatem. Fanoušci minimalismu by měli zvážit možnost bílých desek bez vzorů a reliéfů.

Díky svému vynikajícímu vzhledu Porcelán vždy vypadá slavnostně, takový soubor je skvělou volbou pro slavnostní hostiny. Nedávejte porcelánové nádobí do myčky nebo mikrovlnné trouby.

Je zakázáno vařit porcelán nebo umýt v příliš horké vodě, pro péči o výrobky je lepší zakoupit speciální prací prostředek.

Tepelně odolné sklo

Nádoby z tohoto materiálu mohou být průhledné, tmavé a barevné, s obrázky.Je ideální pro použití v mikrovlnné troubě. Desky se liší v rozumné ceně a životnosti, hlavní je vyhnout se náhlým změnám teploty při použití desek.

Vypadají obzvláště působivě v průhledných a tmavých nádobách s mnoha prvky. Skleněné keramické protějšky mají určité podobnosti se skleněnými deskami. Nicméně, oni jsou odolnější (oni se nebojí jemných úderů), oni jsou méně náchylní k účinkům teplot.

Luminarc

Crystal

Vnější desky připomenout sklo, ale jsou těžší. Když se podíváte přes křišťálové desky, můžete vidět, jak paprsky světla hrají a lámou skrze ně. Krystal je zřídka používán pro výrobu polévkových talířů, protože Lze jej používat pouze za studena. Pokud toto pravidlo porušíte, materiál může ztmavnout a zlomit se.

Kov

Kovové desky - \ t Obvykle se jedná o výrobky z hliníku a oceli (nerezové oceli). Za prvé, jsou trvanlivé, a proto jsou považovány za možnost turistiky. Nicméně, tyto modely zahřát rychle, takže je snadné se spálit při použití.

Do mikrovlnné trouby nemůžete používat kovové nádobí, ale můžete na něj umístit gril nebo plynový sporák (použijte dělič).

Plast

Výrobky nevhodné pro časté použití. Musí být splněny z potravinářského plastu, měly by být upřednostňovány produkty z polystyrenu nebo polypropylenu. Před použitím se ujistěte, že tento typ plastu je vhodný pro teplé nádobí. Další nevýhoda plastových desek - jídlo v nich rychle vychladne, samy se zahřejí a snadno se deformují.

Strom

Dřevěné desky - to je především šetrnost k životnímu prostředí a autentičnost. Dnes se však obvykle používají jako dekorativní prvek. Důvodem je, že je obtížné se o takové nádobí starat, kromě toho dřevo absorbuje pachy.

Corian

Moderní materiál získaný chemickými experimenty. Představuje umělý kámen. Výrobky z ní se projevují spíše silně, atraktivně a vznešeně.

Velikosti a tvary

Standardní velikosti hlubokých destiček se pohybují od 0,25 do 0,5 mililitrů. Průměr misek se také liší a může být roven 20-40 cm, obvykle jsou vhodné méně objemné desky (průměr 23-24 cm, možná až 27 cm) pro děti a starší osoby, stejně jako pro ty, kteří pečlivě kontrolují množství kalorií, které se konzumují. Půllitrové hluboké pokrmy jsou optimální pro muže i pro ty, kteří se neomezují v potravinách. Tak počet gramů na misku závisí především na jeho objemu. Standardní produkt obvykle obsahuje 250 ml polévky.

Tradičně, talíře večeře mají hluboký tvar, jejich dno v průměru je menší než průměr horní části. Díky zkoseným hranám, vývarům a polévkám se z nádobí nerozsype, navíc slouží k odstranění přebytečné kapaliny z lžíce. Strany desek mohou být hladké nebo reliéfní, často zdobené.

Strany mohou být širší, někdy mohou dokonce sloužit omáčce. Někdy není snadné nalít polévku do talířů se širokými stranami bez rozmazání stran. Kromě toho tyto desky zabírají mnoho místa na stole při podávání. Čím širší deska, tím rychleji se polévka ochladí, v hlubších nádobách zůstane jídlo déle horké. Moderní výrobci také produkují čtvercové a dokonce trojúhelníkové znevýhodnění. Čtvercové výrobky vypadají stylově, zabírají na stole málo místa a jsou také ergonomické při skladování.

Samostatně je nutné přidělit talíře pro děti. Zpravidla jsou hlubší, mohou být vybaveny malými úchyty. Doporučuje se však naučit starší preschooler a školáka jíst z „dospělých“ jídel, tedy klasických polévkových talířů.

Charakteristickým rysem dětských talířů je design - je vždy světlý a barevný, opakuje scény a obrazy z kreslených filmů, knih.

Hodnocení výrobců

Zvažte nejoblíbenější značky v produktových řadách, kde jsou hluboké desky.

 • Premium Brand Colombo (Čína) vyrábí servírovací jídla, stejně jako porcelánové čajové soupravy. Nová kolekce v provedení je pravidelně vydávána. Kombinuje všechny sbírky květinový ornament, který jde na sněhově bílé nádobí. V Rusku je obtížné nakupovat produkty od tohoto výrobce, protože neexistují žádné oficiální obchody. Oficiální distributory však můžete najít na internetu.
 • Další prémiovou značkou je německá společnost Continental. Své porcelánové výrobky umisťuje jako nádobí pro instituce, protože má vysoké ukazatele pevnosti. Pro tento výrobek se skládá z oxidu hlinitého a dodatečně vyztužených hran nádobí. V důsledku toho je inertní vůči teplotním extrémům, kyselinám, nárazům. Na nádobí má také 5 letou záruku od data zakoupení.
 • Ware pro restaurace a společnost Helfer (Rakousko). Jedná se o porcelánové výrobky v klasickém provedení. Jasná výhoda - zvýšená odolnost proti nárazu, elegantní elegantní design.
 • Americká značka Corelle Poskytuje také záruku na nádobí (i když 3 roky), které je vyrobeno z třívrstvého tepelně odolného skla. Výrobky nemají povlak nebo glazura je aplikována na ně, čímž se dosáhne imitace porcelánového povrchu. Nádobí je vhodné pro podávání a používání v mikrovlnné troubě, neabsorbuje pachy, udržuje teplo po dlouhou dobu. A díky malbě „obtisk“ (reliéfní vzory, které se nanášejí rytím nebo perforací) jsou jídla obzvláště krásná a vzor je udržován po dobu až 10 let při každodenním používání nádobí.
 • Pokud se vám líbí kvalitní dvojitá a glazovaná keramika, věnujte pozornost Jídla Costa Nova. Kromě vysoké kvality a trvanlivosti stojí za zmínku také atraktivita nádobí. Hlavními motivy designu jsou etnické, květinové.
 • Mezi tuzemskými výrobci jsou také cenné značky, například Domenik. Výrobky jsou vyráběny ve 3 verzích - od skla, keramiky a porcelánu. Je jasné, že skleněné desky jsou vhodné pro použití v mikrovlnné troubě, ale tento výrobce umožňuje podobné použití porcelánových protějšků díky speciální výrobní technologii. Pokud jde o design, jedná se o rozmanitost výběru především klasického směru. K dispozici je také řada dětských jídel.
 • Snad jedna z nejúžasnějších společností může být nazývána Leander. Vyrábí talíře a jiné porcelánové nádobí. Je pozoruhodné, že výrobky jsou ručně malovány, ale zároveň jejich cena pro kupujícího zůstává poměrně dostupná.
 • Milovníci skla mohou také doporučit desky značky Luminarc (Francie) a Pasabahce (Turecko). Použití vysokopevnostního tepelně odolného skla vám umožní vyhnout se vzniku pórů na povrchu, a tak učinit desky silnými, inertními vůči účinkům kyselin, abraziva, vysokých teplot. Takové výrobky lze umístit do mikrovlnné trouby a vhodné do myčky. Desky Luminarc jsou kombinací klasického výkonu a praktičnosti.
 • Posud de Luxe osloví milovníky neobvyklých tvarů a vzorů. Produktová řada je rozdělena do dvou skupin - nádobí z keramiky a porcelánu.
 • Pokud hledáte odvážná řešení barev a designu, věnujte pozornost produktům GreenGate. Červená deska, černá s bílými vzory - to nejsou všechny možné varianty.
Colombo
Posud de luxe
Corelle

Pravidla výběru

Prvním kritériem při výběru polévek je materiál výroby. Pro slavnostní příležitosti, stejně jako v případě, že to finanční prostředky dovolí, lze upřednostnit porcelán.Pokud je jídlo často zahříváno v mikrovlnné troubě, pak byste měli zvolit sklo. Ti, kteří se zajímají o ekologická jídla, můžeme doporučit keramiku. Univerzální a demokratická verze - fajáns.

Při výběru porcelánu lehce udeřte rukou. Porcelán by měl znít hlasitě a zvuk postupně odezní. Pokud uslyšíte tupý zvuk, najdete kameninu pro dražší porcelán. Samozřejmě kontrolovat certifikáty kvality - to je jediný způsob, jak zajistit, aby nádobí vyhovovalo stávajícím normám a bylo šetrné k životnímu prostředí. Nejpohodlnější forma rozpoznaná kolem.

Pro oslavy si můžete koupit neobvyklé čtvercové protějšky, ale z takového kontejneru je každý den nepříjemné.

Klasická barva je bílá a odstíny. Tyto pokrmy vypadají organicky v každé kuchyni, v kombinaci s řadou možností pro nádobí a textil. Světlé talíře s květinovými vzory mohou být považovány za univerzální, pomohou vytvořit lehkou a uvolněnou atmosféru. Psychologové říkají, že jasné barvy nádobí stimulují chuť k jídlu.

Pokud se nebojíte jíst příliš mnoho, pak jasné barvy nádobí pomůže umístit akcenty u stolu. Pokud pociťujete únavu, doporučujeme použít pokrmy zelené, světle zelené odstíny. Talíře bohaté žluté a červené barvy stimulují chuť k jídlu. Ale chladné modré a tmavě modré barvy to pomohou kontrolovat.

Reliéfní produkty mohou vypadat atraktivněji, ale péče o takový produkt bude obtížnější. Částice potravin mohou být ucpány v drážkách a hrbolcích, což způsobuje žluté nebo tmavé skvrny.

V dalším videu najdete přehled polévkové mísy Luminarc Feston.

Napište komentář
Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

Móda

Krása

Vztah