Španěl

Vše o španělech

Vše o španělech

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Historie inference
 2. Charakteristiky
 3. Typy a jejich popis
 4. Nejkrásnější a nejoblíbenější typy španělů.
 5. Podmínky pro obsah
 6. Co krmit?
 7. Odlišnosti školení a vzdělávání
 8. Volba přezdívky

Španěl je velmi velkolepé plemeno dlouhosrstých psů, které patří do lovecké skupiny. Dnes jsou Španělé z větší části společníky, skvěle si spolu s člověkem stávají skutečným věrným přítelem. Pro tyto účely, kokršpaněl sedí téměř dokonale.

Historie inference

Bohužel, informace o původu plemene jsou ztraceny a názory na první španěly se liší. V dokumentech ze XVI. Století jsou již oficiální odkazy na toto plemeno. Navzdory tomu, že patří do Španělska, získali psi v Británii opravdovou popularitu. Ve stejném století bylo popsáno 5 hlavních druhů plemene, v XIX století se konala první výstava těchto psů a organizoval se oficiální psí klub. Od této doby začala vážná práce na zlepšení plemene, exteriéru, kvality psů, stejně jako chov jejich nových odrůd.

Charakteristiky

Španěl psi patří k lovcům, kteří přinesli hru. Hlavní charakterové znaky kokršpaněl:

 • aktivita, ráznost;
 • vytrvalost;
 • vynalézavost;
 • dokonale vyvinutá vůně;
 • schopnost vystopovat;
 • vstřícnost;
 • nezávislost, láska ke svobodě;
 • loajalita a oddanost;
 • dokonale přístupný školení, poslouchejte majitele.

Charakteristika vnějšího plemene:

 • silné tělo postavené s dobře vyvinutým svalstvem;
 • tlama vypadá mimořádně ušlechtilá a krásná;
 • luxusní prodloužené uši pokryté kudrnatými vlasy, jejich velikost se může lišit v závislosti na typu;
 • končetiny jsou střední;
 • průměrná výška psa v závislosti na poddruhu se liší;
 • dospělý pes není příliš velký a celkově, ale proporcionálně složený;
 • barva je různá v rámci každého poddruhu, ale nejoblíbenější jsou - červená, hnědá, zlatá, béžová, čokoládová, černá a bílá.

Stejně jako každé plemeno, i Španělé mají své silné a slabé stránky. Mezi výhody patří:

 • vynikající schopnost učení;
 • dobrá povaha, nekonfliktní;
 • citová vazba na osobu;
 • vynikající zpracování;
 • s dětmi.

Nevýhody jsou zcela podmíněné, ale měly by být zváženy:

 • vysoce náročné na podmínky, za kterých jsou obsaženy;
 • periodicky příliš nezávislý a tvrdohlavý;
 • neustále potřebují člověka, přitahují jeho pozornost k sobě.

V každém případě je španěl nejen dobrým lovcem, ale také výborným společníkem, který je vhodný pro rodinu, která vede aktivní životní styl.

Typy a jejich popis

Federace psovodů oficiálně uznává následující odrůdy španělů zařazené do skupiny retrívrů a španělů:

 • Němčina
 • Skotský;
 • Americký kokršpaněl;
 • Anglický kokršpaněl;
 • instalatér;
 • Sussex Spaniel;
 • polní kokršpaněl;
 • Anglický Springer.

Dekorativní pohled zahrnuje:

 • králi charles;
 • kavalír king charles
Kavalír King Charles
Král charles

Někdy je ve jménech zmatek. Jelikož je plemeno španělského původu, španěl je omylem nazýván španělština. Navíc Pekingese je často nazýván čínskými Španěly, ale ve skutečnosti patří do zcela jiné skupiny plemen. Ve dvacátém století, druh trpaslíka byl odvozen z plemene Cocker - mini-kokršpaněl, nejmenší ze všech odrůd.

Ruský lovecký španěl není uznáván mezinárodní federací, ale oficiálně registrován v zemi. V tomto plemeni se nachází řada elegantních a kudrnatých psů.

Ruský lovecký kokršpaněl

Nejkrásnější a nejoblíbenější typy španělů.

Německý nebo Vahtelhund

Přinesl mu germánské chovatele.

Toto plemeno není příliš velké, výška dospělého psa je až 54 cm, tělesná hmotnost je až 25 kg.

Prodloužení prodloužení, průměr končetin. Ústava je silná, tlama je dlouhá, dlouhovlasá, vlna tlustého typu. Barva může být hnědá nebo hnědá s klíštěm. Červený odstín je povolen. Oba obleky mohou zahrnovat přítomnost bílých vlasů, někdy jako dominantní pozadí. Povaha těchto psů je velmi přátelská, jsou snadno zvyklá na nové podmínky, neagresivní. Lovecké vlastnosti jsou dokonale vyvinuté, vytrvalé ve své práci, vytrvalé.

Americký kokršpaněl

Toto plemeno má velmi malou velikost: výška až 38 cm, tělesná hmotnost - až 13 kg. I přes velikost má pes velmi silnou stavbu. Krk je protáhlý, hlava je proporcionální. Srst je dlouhá, ale mírně, hedvábná na pocitech, hlava je krátkosrstá. Zrušení kudrnatých zástupců. Končetiny vpředu rovného typu, zadní zakřivené. Obleky tohoto plemene jsou variabilní: černé s pálením a bez, monofonní od červené až po plavé, smíšené, dvoubarevné. Toto plemeno je aktivní, klidné, milující, dobře se dostává do styku s dětmi.

Anglický kokršpaněl

Velikost plemene je průměrná, výška jedince se pohybuje od 38 do 41 kg v závislosti na pohlaví. Tělesná hmotnost - do 15 kg. Tělo stavět se silnými svaly, v poměru, končetiny a čelisti silné. Uši visí na úrovni očí. Hedvábná vlna není zvlněná, na tlapách je vlek. Pokud jde o oblek, jeho varianty mohou být různé: prostý černý, čokoládový, zlatý, hnědý, flekatý, dvoubarevný a tříbarevný, skvrnitý. Povaha tohoto psa je velmi optimistická, zábavná, energická, aktivní. Jejich inteligence je vysoce rozvinutá, citově labilní.. Vynikající společníci a lovci.

Clumber

Celkový, silný a mohutný pes, jeho tělesná hmotnost dosahuje 34 kg. Hlava je úměrná, velká, se silnými čelistmi, hřbet je protáhlý. Oči mají jantarovou barvu. Srst tohoto plemene je hustá, rovná, na dotek hedvábná. Většinou bílé skvrnité, oranžové nebo citrónové barevné skvrny. Může být skvrnitý nebo skvrnitý v tlamě. Velmi nezávislá, svobodně milující příroda, naprosto rozhodná, tichá, dokonale vyvinutá.

Sussex

Svaly tohoto plemene jsou silné, dobře vyvinuté, výška jedinců - až 41 cm, hmotnost - až 23 kg. Hlava je velká, končetiny jsou mocné, celkově tělo při běhu hýbe. Vlna se nekrčí, je to dost, podsada je hustá. Barva je nahnědlá, všechny ostatní jsou odmítnuty. Charakteristika: vitalita, aktivita na procházkách, relativní klid doma, klid, emocionální rovnováha, takt, vstřícnost. Dobře vyškolený, ale občas tvrdohlavý.

Pole

Vynikající lovecké vlastnosti psa ho činí velmi cenným. Tělesná hmotnost - do 25 kg, výška - do 47 cm. Je to silné a vytrvalé plemeno. Má aristokratický protáhlý čenich, oči tmavé, srst je tlustá, lesklá, protáhlá. Jsou povoleny následující barvy: černá, hnědá, hnědá s pálením, modrá a roan. Psi jsou svou povahou nezávislí, ale citliví, dobře vyškolení.

Rozmarný obsah. Ne příliš dobré plemeno, aby v bytě. Nedoporučujeme startovat takového psa ve městě.

Anglický Springer

Jedna z nejstarších odrůd. Psi jsou harmonicky složeni, hrudník je silný, končetiny jsou dlouhé, rovné, silné. Výška psů do 51 cm, hustá vlna, ale měkká. Oblek Pružiny - hnědé s bílou a černou barvou, hořáky jsou povoleny. Povaha psů je přátelská, jsou velmi společenská, láskyplná, vhodná k bydlení v rodinách s dětmi.

Podmínky pro obsah

Pěstování novorozených štěňátek je v porovnání s péčí o dospělého psa poměrně obtížným procesem. Na 1 a 2 měsíce jsou štěňata zpravidla v péči chovatelů. Než si přivezete štěně domů, ujistěte se, že je vše připraveno na jeho vzhled. Za prvé, dejte mu místo - ne tmavé, ne v blízkosti topných zařízení. Vyloučená kuchyně, koupelna, vchody, chodba. Nejvhodnější je připravit se na vrh štěňátek s odnímatelnými pouzdry na polštáře, které jsou pravidelně umývány..

Od prvních dnů štěně musíte naučit spát na jeho místě, nemůžete ho uvázat. Okamžitě odstavte skok psa na židlích, pohovkách, postelích. Štěně by nemělo být dovoleno, co později nebude povoleno pro dospělého psa.

Vyjměte ze zóny svého dosahu cokoliv, co může poškodit psa, nebo něco, co by ho mohlo poškodit: dráty, antény, malé a skleněné předměty, léky, chemikálie, pokojové rostliny.

Miska na jídlo a pití, límec, čenich a vodítko musí být připraveny předem. Pro dekorační skály se doporučuje zakoupit oblečení a klobouk pro chladné období. Optimální věk pro štěně je asi 10 týdnů.

Španělé se nacházejí nejen v bytě, ale i ve dvoře, zejména těch odrůdách, které vyžadují spoustu volného pohybu. Psí experti tomu věří Nejlepší místo k bydlení španěl je soukromý dům. Ale v zimní sezóně je lepší, aby pes nebyl ve dvoře, ale v domě. Pokud začnete psa s úmyslem udržet ho ve dvoře, postavte letní voliéru a stánek. Je lepší nedovolit volný pohyb na pozemku, udržet psa v kontaktu s jinými domácími zvířaty: ptáky, kozy a tak dále.

Když držíte psa v bytě, nezapomeňte, že potřebuje poskytnout maximální fyzickou aktivitu, jinak ztratí své pracovní dovednosti, hýčká, začne se nudit a kazí věci.

Španělé jsou v Rusku velmi populární. Oni jsou více často zranění ne jako lovecký pes, ale jako společníci, dekorativní mazlíčky. Péče o ně je poměrně obtížná, musíte provádět mnoho pravidelných postupů. Po dlouhou dobu bylo zatčení jejich ocasu považováno za nezbytné, ale dnes spory chovatelů psů o to nezmizí. Pokud se pes neplánuje použít jako lovecký, není třeba zatýkat, jak mnozí odborníci věří.

Pokud zastavíte zvíře, mělo by to být provedeno co nejdříve, ve věku 2-3 týdnů.

Spektakulární vlna španěla vyžaduje zvláštní péči: je třeba ji řezat, česat a umývat. Pokud není správné se o ni starat, rychle si vezme neupravený vzhled, ztrácí lesk a hedvábí. Je nutné zakoupit speciální hřebeny, přípravky pro péči o vlasy. Je důležité provádět léčbu parazitů, blech v čase, jak se psi hřebí a poškozují pokožku.

Španělé se umývají asi jednou za měsíc, ne častěji, jinak může dojít k poškození přirozené ochranné vrstvy kůže. Koupejte psa v teplé vodě pomocí speciálních šamponů, balzámů, kondicionérů pro dlouhosrsté psy. Můžete použít práškové šampony, čistící spreje, pokud praní není součástí vašich plánů nebo potřebujete odstranit místní skvrnu.

Španělé mají velmi rádi vodu, dobře plavou, takže v teplém období můžete pořádat takové akce na otevřených nádržích.

Také velmi Je důležité, aby se vlna s vysokou kvalitou denně čistila, aby se z ní odstranil prach, lupy a nečistoty. Obvykle jsou psi denně trénováni, aby se hřeben odehráli od prvních dnů života. Pokud tomu tak není, rohože a spleť se na vlně objeví velmi často. Je nutné použít speciální pouhderki, masážní hřebeny, česání zoo kombajny a klíště, aby se zbavily spleti, které nelze česat.

Španělé nejsou příliš trpěliví a nechtějí dlouho stát na jednom místě, takže je tak důležité, že štěně je na tento postup zvyklé.

Někteří Španělé jsou oříznuti podle standardu, například americký kokršpaněl.Kadeřnictví může být hygienické a kompletní. Ty se provádějí v salonech, ale můžete to udělat sami. Ujistěte se, že vyříznete vlasy na tlapách, jinak se budou držet všeho, se kterým se zvíře dotýká.

Je velmi důležité pravidelně čistit uši a sledovat jejich stav. Po každé procházce zkontrolujte u klíšťat ušních boltců. Kromě toho neustále akumulují síru a nečistoty, které se čistí ošetřením bavlněnými podložkami namočenými v rostlinném oleji, peroxidu nebo boritém alkoholu. Kromě klíšťat musíte věnovat pozornost zarudnutí, zánětu, hnisu, nepříjemnému zápachu. Pokud zjistíte tyto příznaky, musíte ukázat zvířeti lékaře.

Denně kontrolujte oči psa, v rozích mohou být pustuly, sekrece, které je třeba vyčistit papírovým ubrouskem nebo gázou. Slzy a skvrny se odstraňují pomocí speciálních nástrojů, které lze zakoupit v obchodě se zvířaty. Je také důležité sledovat vaše zuby. Je nutné provádět jejich pravidelné kartáčování, navíc, aby se psí kosti s fluoridem. Můžete ovládat ústní dutinu pomocí speciálních sprejů.

Tlapky a drápy vyžadují zvláštní péči. Podložky musí být zkontrolovány, zda nejsou poškozené a zda jsou ošetřeny. Kromě toho, různé malé předměty mohou uvíznout v tlapách. Po procházce chladem a blátem se tlapky umyjí teplou vodou a vysuší. Drápy jsou obvykle vymazány přirozeným způsobem, pokud je však potřeba, jsou oříznuty. Tento postup se zpravidla provádí jednou měsíčně.

Pro zdraví kokršpanělů jsou důležité každodenní dlouhé procházky, fyzická aktivita. Od útlého věku se začínají stýkat, štěně by se nemělo bát lidí a jiných zvířat. Před očkováním nedovolte kontakt ani s plemennými psy. Včasné očkování, antiparazitární léčba, pravidelné návštěvy veterináře umožní, aby se pes správně vyvíjel, byl zdravý a cítil se dobře.

I přes dobrou imunitu mohou být nemocní Španělé nemocní, zvláště pokud jsou organizováni nevhodně. Uši vyžadují zvláštní péči, protože jsou uzavřené a nevětrané, takže se tam může objevit zánět. Zneklidňující symptomy - pes zavrtí hlavou, poškrábe se na uších. V tomto případě byste se měli poradit s lékařem, protože zánět středního ucha je častým onemocněním a může být způsoben různými důvody.

Španělé se často potýkají s očními chorobami, zejména pokud se o ně majitelé nestarají, nebo to dělají špatně. Španělé jsou také náchylní k alergiím, jejichž hlavním příznakem je svrab. Dalším příznakem, který by neměl chybět, je výskyt dušnosti. To může znamenat, že pes má problémy se srdcem. Bohužel tento druh nemoci bez včasné pomoci vede k smrti.

Vysoké riziko kardiovaskulárních problémů u dekorativních křepeláků. Symptomatologie vyžadující okamžité lékařské vyšetření:

 • sliznice získala modravý odstín;
 • omdlévání:
 • opuch;
 • kašel, dušnost, zvláště při námaze;
 • letargie, ztráta chuti k jídlu, ztráta hmotnosti.

Samozřejmě, ne každý kašel je známkou srdečního onemocnění, může to být chlad, v každém případě je však nutná kontrola lékaře.

Co krmit?

Psí dieta by měla být výživná a vyvážená, je základem jejího zdraví a pohody. Existují dva typy potravinářských španělů - přírodní produkty a hotová krmiva. Ty jsou výhodnější, již obsahují všechny potřebné látky, vitamíny, navíc eliminují proces vaření. Pokud si majitel vybere ve prospěch přirozeného krmení, měli byste vyvážit bílkoviny, tuky, uhlohydráty a doplnit výživu vitamínovými minerálními komplexy.

Základem stravy by měly být bílkoviny: maso, droby, ryby, vejce, mléčné výrobky.Syrové maso by mělo být přítomno v každém jídle a tvořit alespoň 50% celkové stravy. Až do 10 týdnů štěně jsou masné výrobky rozdrceny. Maso by mělo být štíhlé, čerstvé: hovězí, kuřecí, krůtí, telecí a králičí maso jsou vítáni. Pečlivě dávejte vyčištěné ryby ve vařené formě. Někdy pes dostane syrové vejce smíchané s jinými potravinami. Mléčné výrobky jsou uváděny ve formě kefíru, kyselého mléka, tvarohu, sýra.

Pro zdraví psa a tuků jsou důležité, ale s mírou: kyselá smetana, máslo, rostlinné oleje. Sacharidy ve stravě psa jsou přítomny ve formě obilovin, sušenek, zeleniny a ovoce.

Silně kontraindikovaní Španělé:

 • potraviny ze společného stolu;
 • tučné maso jako je vepřové maso;
 • sladké, pečivo, muffin;
 • těstoviny;
 • luštěniny;
 • hrozny;
 • citrusové plody

Trvalý přístup k psovi by měl být pitnou vodou.

Krmení dospělého psa je dvě jídla denně, štěňata jsou krmena 4 až 6krát denně. Když se rozhodnete pro hotová krmiva, musíte si vybrat prémiovou třídu od osvědčených výrobců. Neměli byste koupit krmivo podle hmotnosti - zpravidla nemohou určit čerstvost a kvalitu.

Odlišnosti školení a vzdělávání

Vyvolání kokršpaněl je nutné od prvního dne, jak se objeví ve vašem domě. Odložit trénink do zralosti je chybou, štěně by mělo být zvyklé na to, co ho čeká v dospělém životě. Je velmi důležité, abyste okamžitě začali učit svého psa, na toaletu, na vodítko a límec, spát na svém místě.

Španělé milují hrabání v odpadcích a mohou jíst nalezené výkaly, což je velmi nebezpečné pro jejich zdraví. To je genetická vlastnost. Štěňata musí z této akce odstavit. K tomu musí pes zvládnout příkazy "nemůže" nebo "fu", "plivat". Pes může být tvrdohlavý, takže je nutná trpělivost. Barking Španělé je velmi hlasitý, a pokud zanedbáte jejich šaty, často se to děje marně.

Zvýšený kokršpaněl chápe spojení mezi jednáním a účinkem.

Základní metody výuky:

 • povzbuzení;
 • trest;
 • jejich kombinace.

Kombinace trestu a povzbuzení podle odborníků funguje nejlépe, ale je třeba vycházet z individuality psa. Někdo má skvělý systém odměn, když pes obdrží chválu, náklonnost nebo lahůdku k akci nebo velení. Trest musí být ve formě pokarhání, ale v žádném případě nesmí být ve formě útoku nebo křik. Jinak můžete vyrůstat zastrašené, agresivní, tvrdohlavé zvíře. Pokud zvolíte kombinovanou metodu, pak by měl být podíl odměn vyšší než sankce. Je velmi důležité okamžitě reagovat na přestupek, jinak se ztrácí význam trestu.

Velmi důležitým faktorem při pěstování kokršpanělů je socializace. Umožní vytvořit adekvátní postoj psa k rodinným příslušníkům, cizincům, jiným zvířatům. Pokud zvířata rostou společně od útlého věku, obvykle s nimi není problém. Člověk by však nikdy neměl být ponechán bez dozoru španělem a ptáky, křečky, krysy, prasata. Nezapomeňte, že je to lovec a jeho povaha může zvítězit, i když je pes na toto zvíře zvyklý. Kokršpaněl není v kontaktu s kočkami zvlášť dobře, s výjimkou případů, kdy vyrostli spolu s plazy.

Volba přezdívky

Vzhled tohoto psa je velmi pěkný, krásný, takže jméno by mělo odpovídat. Budete muset psa často přivítat, takže se ujistěte, že vás jméno nedráždí, je krásné a harmonické, jednoduché vyslovovat. Kromě toho je dobré, když víte, co tato nebo tato přezdívka znamená, protože v cizím jazyce mnoho podivných slov zní docela elegantně.

Nejčastěji si vyberete cizí jména. Chlapci jsou ochotně nazváni:

 • Oscar;
 • Lucas;
 • Max;
 • Colin;
 • Archie;
 • Luku;
 • Diego;
 • Patrick;
 • Freddie;
 • Kurte;
 • Ricky;
 • Charlie;
 • Martin;
 • Hector;
 • Kevin;
 • Jerry

Jména ve cti oblíbených literárních a filmových postav, spisovatelů, filozofů, umělců, atletů jsou velmi populární:

 • Rembrandt;
 • Konfucius;
 • Elvisi;
 • Lanister;
 • Conan;
 • Schumacher;
 • Tyrion;
 • Tyson;
 • Stark;
 • Hugo;
 • Rocky;
 • Ozzie;
 • Sherlock;
 • Rhett;
 • Dickens;
 • Jamie;
 • Rambo;
 • Frodo;
 • Palanic.

Často se psi nazývají asociativně oblečeni:

 • Golden;
 • Černý;
 • Woland.

Krásné a neobvyklé jméno přitáhne pozornost ostatních, ale neměli byste sledovat originalitu na úkor pohodlí výslovnosti.

Volba jména pro dívku není o nic méně náročná. Často se v této věci spoléhají na vzhled psa.

Také populární jsou cizí jména, literární hrdinky, filmové hvězdy. Seznam nejoblíbenějších jmen:

 • Scarlett;
 • Jolie;
 • Marilyn;
 • Grace;
 • Pixie;
 • Tina;
 • Laura;
 • Jennis;
 • Elina;
 • Irma;
 • Sarah;
 • Irene;
 • Khalisi;
 • Mary;
 • Carmen;
 • Lily;
 • Ariel;
 • Daphne;
 • Rosie;
 • Cleo;
 • Sabina;
 • Bell;
 • Christie;
 • Chloe;
 • Rosina;
 • Cersei;
 • Toffee;
 • Fox;
 • Margot;
 • Bagheera;
 • Panther

Majitel recenze na tento typ psa jsou většinou pozitivní. Bez ohledu na poddruh jsou charakterizováni jako inteligentní, zvídaví, energičtí, aktivní, velmi benevolentní. Dobře se jim daří v rodinách s dětmi, které jsou velmi blízké majitelům. Trénují se velmi dobře - do roku leták s pravidelným tréninkem zná všechny hlavní týmy. Mezi minusy je vysoká potřeba přítomnosti osoby, psi se nudí sami. Milují odpadky, mohou být vyhozeni do špíny, mohou být netrpěliví s jinými zvířaty. Španělé se musí zbavit štěkání z žádného důvodu.

V dalším videu se dozvíte, co je třeba zakoupit, když se objeví štěně kokršpaněl s domem.

Napište komentář
Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

Móda

Krása

Vztah