Pánev

Vše o litinových pánvích

Vše o litinových pánvích

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Vlastnosti
 2. Výhody a nevýhody
 3. Druhy
 4. Rozměry
 5. Hodnocení oblíbených modelů
 6. Kritéria výběru
 7. Tipy pro použití
 8. Recenze

Litinové pánve jsou základním atributem každé kuchyně, protože mají své výhody oproti jiným typům jídel pro smažení. Aby tato nádoba po mnoho let potěšila hostesku, je nutné vědět, jak ji správně používat a starat se o ni.

Vlastnosti

Hlavní věc, která odlišuje litinu od jiných kovů - impozantní hmotnost. Bez ohledu na to, že pánev je nenáročný a všestranný nástroj v kuchyni, musí být používán správně.

Nová litinová pánev je nutně kalcinovaná, jinak to kazí chuť první připravené misky. Jde o to litina je porézní materiál, když se zahřívá, expanduje a olej vstupuje do pórů. V době výroby nádobí používal výrobek nezbytný k udržení atraktivního vzhledu a chrání před výskytem rzi.

V době prvního vaření se technický olej uvolňuje a jde do potravin, čímž se zkazí jeho chuť a vůně. Kalcinace vám umožní získat nezbytnou nelepivou vrstvu, která se zachová i tehdy, pokud hostitelka řádně omývá pánev a nepoužívá čistící prostředky s velkými tvrdými částicemi v kompozici.

Litina je populární jako materiál pro výrobu pánví, protože potraviny připravené na něm nespalují. Důležitou podmínkou je zachování integrity povlaku a správné péče o výrobek po celou dobu provozu.

V procesu smažení pánve je primárním úkolem hostesky ošetřit olej, který při zahřátí proniká do pórů a zůstává tam. Pokud pánev nemá žádné praskliny, pak je možné objednat i stará jídla. Nejprve se z povrchu odstraní rez, poté se litina zahřeje a na ni se nanese slunečnicový olej. Nádobí se nechalo vychladnout.

Mnohé ženy v domácnosti pochybují, zda je litina vhodná pro jejich kamna. Každý varný panel má řadu vlastností a vynikající parametry ohřevu. Univerzální zařízení zahrnují elektrická kamna, protože mohou používat jakékoli pánve. Jediným požadavkem v tomto případě je tloušťka stěn. Tento indikátor by měl být nejméně 3,5 milimetru. Zaručuje rovnoměrné ohřívání nádobí, takže každý výrobek bude připraven rychleji a uchová užitečné vitamíny.

Při použití plynového sporáku stojí za to připomenout, že použití otevřeného ohně pro vaření má své vlastní vlastnosti. Pokud použijete pánev s hladkým dnem, plamen bude mít doslova nic, co by „zachytil“. Proto je v takových případech lepší zvolit nádobí s drážkou, protože se rychleji zahřívá.

Nádobí s hladkým dnem je ideální pro sklokeramické desky. Na indukčních panelech můžete použít pouze speciální nádoby, které jsou příslušně označeny.

Každá pánev má odpovídající označení, které je snadné určit kompatibilitu výrobku se sporákem. Pokud není přímo v pánvi, musí být vyznačena na krabici.

Ne vždy nádobí přijde okamžitě s víkem. Jak ukazuje praxe, je to užitečný doplněk k pánvi, protože díky ní neskřípají během smažení na okolní desku a na samotný povrch.

Výhody a nevýhody

Kuchaři ve své práci berou v úvahu teplotu ohřevu, materiál, ve kterém je miska připravena.Například v keramických miskách je ideální získat dušené maso a dušené maso. Pill-železná jídla jsou často používána pro pilaf, v něm rýže absorbuje potřebnou chuť a ne vaří měkký.

Použití litiny v domácnosti je nesporné, protože žádný z ostatních kovů neopakuje své jedinečné vlastnosti. Mezi nejvýznamnější výhody patří:

 • rovnoměrné rozložení tepla po zahřátí nádobí a výrobky v pánvi jsou připraveny stejným způsobem;
 • teplo litiny trvá déle, takže potraviny zůstávají po dlouhou dobu horké;
 • tyto pokrmy jsou ideální pro dušení;
 • bezpečnost, protože železo neobsahuje toxiny, které by mohly být uvolněny při zahřátí;
 • žádná deformace ani při dlouhodobém ohřevu;
 • trvanlivost s náležitou péčí;
 • přítomnost přírodní nelepivé vrstvy.

Ale, stejně jako jakýkoli jiný materiál, má litina některé nevýhody. Nejsou tak významné, aby se z nich vzdaly nádobí, ale měly by být vzaty v úvahu:

 • dlouho se zahřívá;
 • má velkou hmotnost;
 • vyžaduje náležitou péči;
 • uvnitř nemůžete skladovat po dlouhou dobu jídlo.

Druhy

Litinové pánve jsou dodávány na trh ve velkém sortimentu. Tam jsou lité hluboké a ploché, používané výhradně pro smažení palačinky. V takovém misku jídlo vypadá úžasně chutné a je dobře pečené bez hoření.

Populární u spotřebitele modely s krytemprotože kupující dostane maximální pohodlí při vaření. Existují možnosti na dřevěném stojanu, který je ideální pro podávání teplých jídel přímo na stůl.

Rozmanitost takových kuchyňských potřeb nemůže potěšit hostitelku. Pokud se před několika desítkami let představila litinová pánev v jedné verzi, pak jsou dnes k dispozici modely s nelepivým povlakem a odnímatelnými madly. Moderní technologie se neustále vyvíjejí, každý výrobce se snaží zohlednit přání spotřebitele.

Na trhu je stále více modelů, které se používají pro konkrétní případ, například části pánve pro grilování nebo pánev. Enamelware také jde z módy.

Je třeba poznamenat, že litina je vhodná pro použití v indukčních pecích, protože se jedná o nádherný feromagnet. Indukční dno je jedním z moderních vývojových trendů výrobců. V pánvích s vlnitým dnem nelze použít olej vůbec. Takové nádobí dokonale zapadne do myčky. Jedinou nevýhodou může být kovová rukojeť, která se snadno spaluje, a nedostatek krytu.

Univerzální litinové výrobky jsou vyráběny bez nátěru. Na čistém kovu je dovoleno vařit všechny pokrmy, zatímco neztrácejí chuť. Tyto pokrmy vydrží vytápění i při otevřeném ohni. V prodeji jsou malé možnosti palačinek o průměru 500 mm.

Tam je něco, co si vybrat nejen mezi dováženými modely, široká škála výrobků je prezentován domácími výrobci.

Pro vaření horkých omáček byste měli určitě mít v kuchyni malou litinu. dušená pánev. Nádobí se vyznačuje silnými stěnami (asi 7 mm) a výtokem ve struktuře. Hmotnost takové pánve, navzdory své skromné ​​velikosti, je 1 kilogram. Během vaření, omáčka nehoří kvůli skutečnosti, že teplo je rovnoměrně rozloženo.

Nelepivý povlak je dnes úspěšně aplikován na litinové výrobky. Ačkoli tyto pánve mají mnoho výhod, jsou velmi náročné na příbory, které přicházejí do styku s jejich povrchem. Tuk a spálené potraviny lze snadno čistit pouhým naplněním nádrže vařící vodou. Vůně nejsou absorbovány pokrmy.

Lze nalézt na policích smaltované pánve na smaženína které je vhodné smažit různé potraviny. Pokud je na vnější straně vrstva smaltu, pak se nádobí rychleji zahřívá. Nevýhoda takového povlaku spočívá v tom, že není odolný vůči nárazům.V průběhu času se sklovina začíná oddělovat, produkt ztrácí svůj atraktivní vzhled.

Jakmile se objeví malá prasklina nebo čip, ochranná vrstva se začne rozpadat a může se dostat do potravin, takže se pánev stane nevhodným pro další použití.

Rozměry

Litinové pánve jsou velké a malé, hluboké a ne. Vše záleží na účelu nádobí. Průměr se neměřuje podél dna, ale podél horního okraje, protože některé modely se rozšiřují nahoru. Na krabici nebo v návodu pro velikost nádobí je také uvedeno na horním okraji. Pokud je výrobek 28 cm, víčko na něm by mělo být stejné.

Před rozhovorem o velikosti tohoto typu nádobí je vhodné zmínit varné desky, jejichž základní hořáky mají standardní velikost. Střední - 180 mm, malé - 145 mm a velké - 225 mm. Dno pánví má stejné rozměry.

Moderní talíře jsou vyrobeny v rozporu s dříve stanovenými pravidly, která by měla být vzata v úvahu při nákupu pánve. Čím menší je varná deska, tím více prostoru, takže nádobí lze použít širší, větší v průměru než samotná varná deska. Voxpherical pánve jsou charakterizovány plochým, malým dnem, ale jejich zdi mají větší průměr, tak taková jídla zabírají hodně místa.

Nejoblíbenější modely jsou následující (v mm):

 • 18;
 • 20;
 • 22;
 • 24;
 • 26;
 • 28;
 • 30;
 • 32.

Každá hosteska si vybere ten, který jí vyhovuje. Zohledňuje nejen velikost desky, ale také specifičnost připravených pokrmů. V malých pánvích je velmi vhodné vařit porce nebo jen zahřát snídani. Střední a ploché nádoby jsou ideální pro palačinky.

Nejoblíbenější jsou pánve o průměru 26 a 28 centimetrů. Profesionální kuchaři vědí, že kvalita misky závisí na mnoha faktorech, včetně přítomnosti masivního dna a korespondence velikosti varné desky s rozměry použitých nádobí.

Při použití plynového sporáku a velké pánve můžete použít vypínač plamene. Hlavní účel tohoto zařízení - rovnoměrně rozložit teplo.

Hodnocení oblíbených modelů

Dobré litinové pánve jsou jak zahraniční, tak domácí. Nejlepší výrobci jsou ti, kteří byli schopni vytvořit produkt, který plně splňuje požadavky spotřebitele a kombinuje bezpečnost, sílu, trvanlivost a atraktivní design.

Existují modely od neznámých výrobců na trhu, ale odborníci doporučují výběr pokrmů světoznámých značek, splňuje nezbytné požadavky mezinárodních norem.

 • Berghoff. Belgická značka dodává své nádobí po celém světě. Dělá nejen pánve, ale i další kuchyňské potřeby. Pokud jde o pánve, vládce je reprezentován několika řadami. Existují modely pro pečení palačinek a pro grilování. Výrobce je tak přesvědčen o kvalitě dodávaného zboží, které mu poskytuje 10-letou záruku.
 • Fissmane. Je to stále mladá značka, která má mnoho ambicí. Za pouhých 5 let na trhu mohl výrobce získat pozornost spotřebitele a posílit své postavení. Čínské výrobky dobré kvality, které mají přijatelnou cenu. Závody s velkou výrobní kapacitou pracují na výrobě pánví různých velikostí a výšek.
 • KitchenAid. Ne každý zná americkou značku, která neztrácí pozice v žebříčku nejlepších. Zabývá se výrobou všeho, co by mohlo být užitečné pro hostesku v kuchyni. Má špatný výběr pánví, ale mají vynikající kvalitu. K dispozici jsou smaltované modely a grilovací lisy.
 • Le creuset. Jak víte, Francouzi zvažují speciální umění vaření, vědí a jsou schopni udělat jedinečná mistrovská díla. Tato značka nabízí pánve ve velkém rozsahu, v řadě jsou i produkty pro smažení koblih. Pokud se předchozí výrobci snaží dodávat zboží za skutečnou cenu s přijatelnou kvalitou, pak budete muset za to přeplatit.Náklady na nejlevnější model začíná od 9400 rublů. Tato cena je uvedena na oficiálních stránkách, resp. V obchodech bude pánev cennější.
 • "Biol". Značka, která vyrábí jídla na území Ukrajiny. Na trhu je již 17 let a během této doby nebyly žádné otázky o kvalitě dodaného zboží. Řada je opravdu elegantní - jsou zde pánve jakékoliv velikosti, tvaru, potažené a bez ní. Cena zboží - v rámci průměrného cenového rozpětí.
 • "Seaton": Společnost se vždy specializovala na výrobu litinového nádobí, takže se v průběhu let podařilo dosáhnout nejvyšší kvality. Náklady zároveň zůstaly na dostupné úrovni. Pokud si objednáte zboží s dodáním, jeden výrobek bude v průměru stát 1000 rublů. Větší pánve jsou dražší, od 2000 rublů. To je dobrá alternativa k západním protějškům, alespoň s nimi může soutěžit s důstojností.

Někdy je v továrně závada na nádobí, ale také se to děje s jinými výrobci.

 • Rondell. Značka má bohatou historii, ale společnost není zvyklá na dosažené výsledky, takže se každý rok na trhu objevují nové modely. Při jejich výrobě se používá slitina litiny, která by mohla dokonce dobýt i evropský trh.
 • Dobrynya. To je domácí výrobce, který vyrábí, kromě pánví, elektrické spotřebiče pro domácnost. Výrobky dobré kvality, ale existuje manželství. Je dražší než ukrajinské a čínské značky.
 • Baumalu. Vyrábí dobré woks o průměru 360 mm. Pro snadnější použití poskytuje design dvě rukojeti. Stěny o tloušťce 8 mm - ideální řešení pro pečení a dušení masa. Modely jsou dodávány s grilem, slouží k vaření v páře.

Měli bychom také zvážit specifické modely pánví na litinu.

 • "Kelli KL-0131-28." Wok s tenkými stěnami. Můžete ho použít i na vaření polévek. Průměr pánve je 280 mm, na obou stranách má smaltovaný povlak. Uvnitř jídla se rychle ohřívá, po vaření lze jeho zbytky jednoduše opláchnout z povrchu. Výrobce vymyslel tvar a design rukojeti. Jeho povrch dokonale zapadne do ruky a neklouzne. Cena výrobku začíná od 1800 rublů.

Nelze použít na indukčním povrchu.

 • "KitchenAid KCI10GPOB". Gril pánev - nestandardní řešení pro ty, kteří jsou zvyklí rychle uspořádat piknik. Balení obsahuje silikonové rukojeti. Tento materiál se nezahřívá, i když dáte nádobí do trouby. K dispozici k prodeji s krycím lisem. Na prodej lze nalézt ve třech barvách. Z výhod si můžete vybrat vysoce kvalitní smalt, možnost použití na jakékoliv desce. Můžete nastavit nádobí v troubě, předehřáté na teplotu 250 stupňů. Nevýhody modelu - velká hmotnost a náklady.
 • Regent Inox Linea Ferro. Pánev na smažení, která má standardní dvoucentimetrový ráfek a průměr 260 mm. Rukojeť je vyrobena ze dřeva, v případě potřeby je snadno odstranitelná. V případě potřeby slouží pánev jako pekáč, vybavený indukčním dnem. Model je zapálen ve výrobě, takže můžete začít vařit své oblíbené pokrmy hned po zakoupení. Jedná se o poměrně těžký výrobek o hmotnosti 2,6 kg, takže je lepší na něm vařit palačinky špachtlí.
 • Myron Cook Evolution GR24SET. Model pánev s krytem lisu. Průměr výrobku je 240 mm. V konfiguraci je kryt, jeho velikost je o něco menší. Tato funkce umožňuje stisknout steak na horký povrch a dostat jej s charakteristickým drážkovaným zářezem. Rukojeti pánve jsou široké, monolitické. Výrobek lze použít k vaření v troubě.

Kritéria výběru

Chcete-li vybrat litinovou pánev správně a nesmí být zklamaný v nákupu, musíte vědět, jaká kritéria byste měli věnovat pozornost první. Obrovský sortiment občas zaměňuje jednoduchého kupce.Není vždy jasné, pro které zboží se používá. Moderní značky kladou na police stewpans, palačinky pánve a gril. Některé modely jsou vhodné pro přípravu konkrétních pokrmů, zatímco jiné jsou univerzální.

Komplikuje výběrový proces a rozmanitost povlaků, kterými mohou být:

 • teflon;
 • keramika;
 • smalt;
 • titan;
 • Excalibur;
 • bez pokrytí.

Pokud si vyberete svou volbu na cíli pánve, pak univerzální produkt, který je vhodný pro smažení, dušení, pečení palačinek bude volba win-win. Můžete si zakoupit model a v každém případě zvlášť - pánve, pánve na vaření muffiny jsou také komerčně dostupné.

Hluboké produkty neztrácejí svou popularitu, protože jsou ideální pro přípravu pilaf a mnoha dalších asijských jídel.

Je na trhu a takzvaný prémiového segmentu která je zaměřena na výrobu grilovacích pánví. Tyto produkty nejsou levné, ale umožňují měnit menu.

Průměr pánve je také důležitý a musí být vybrán na základě specifických potřeb hostesky. Příliš velké modely nelze umýt v myčce, ale jsou vhodné pro smažení brambor pro velkou rodinu. Dobrá volba by byla jídla, jejíž průměr se pohybuje od 40 do 50 cm Tyto rozměry také naznačují zvýšení stran.

Pancake pánve mají nízké strany, díky kterým je možné misku snadno vyjmout z pánve. Standardní průměr takového produktu je 250 mm. Na prodej je speciální tyč používaná pro válcování těsta.

Při správném použití je palačinka velmi tenká, téměř průhledná.

Pokud vezmeme v úvahu pánev s povlakem nebo bez povlaku, pak se tyto dva výrobky příliš neliší od vlastností smažení, ale pro čistý kov je nutná větší údržba. Jakýkoliv nelepivý sprej lze snadno čistit horkou vodou a mýdlovým roztokem, s otevřenou litinou, všechno je jiné.

Nenatřená jídla mohou být obnovena, pokud se objeví rez, zatímco s popraskaným smaltovaným, keramickým nebo jiným nátěrem může být produkt vhozen do odpadků.

Posledním parametrem, který musí být vzat v úvahu při nákupu pánve, je tloušťka dna a stěn. V prodeji jsou produkty, ve kterých mají stejný ukazatel. Nejčastěji je to 3 mm, ale jídla prodávejte a silnější. Čím větší je tento parametr, tím déle se produkt zahřívá uvnitř. Tenkostěnné modely používané pro omáčky, silnostěnné - pro grilování.

Tipy pro použití

Výrobky z litiny vyžadují zvláštní péči. Je nutné používat a umísťovat takové nádobí na skleněnou keramickou desku s velkou opatrností, protože váží hodně a může náhodně poškodit povrch.

Pravidelná profylaxe je první věc, na kterou by měla pečující milenka dávat pozor. Po vaření je třeba důkladně očistit zbytky potravin. Litina je známá tím, že se potraviny dostanou do svých pórů, když jsou vystaveny teplotě, v důsledku čehož je třeba cítit, že se musíte správně zbavit.

Stačí ponořit nádobí po určitou dobu do horké vody a aplikovat mýdlový roztok. Použití silných chemikálií a zejména velkých abrazivních částic je přísně zakázáno. Jednoduchá houba pozoruhodně odstraňuje zbytky změkčeného jídla. Někdy se na čištění sůl nebo soda.

Po odstranění nečistot je třeba nádobí zapálit, namazat a nechat vychladnout. Ochranná vrstva je tvořena sama. Čím déle budete pánev používat, tím silnější bude přirozený nelepivý povlak. Většina žen v domácnosti neví, zda ji odstranit.

Stále více odborníků souhlasí s tím, že taková vrstva je tvořena zbytky tuku a potravin, které při každém dalším zahřívání začnou vydávat nepříjemný zápach a emitují karcinogeny, proto je nutné tyto „odpadky“ odstranit.

Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout.. Pánev lze poslat do trouby několik hodin, ale je důležité, aby nádobí nemělo plastovou rukojeť, jinak se prostě poškodí. Odstranění kovové nádoby z trouby, nemůže být opařena studenou vodou, což způsobí, že se na povrchu objeví mikrotrhliny, resp. Pánev bude nenávratně poškozena. Výrobek by měl nezávisle na sporácích vychladnout. Nagar bude zaostávat a bude možné jej oddělit.

Vrstvu můžete účinně odstranit ponořením pánve do horké vody s malým množstvím tekutého mýdla. Když lze litinu vyčistit, můžete ji otřít ručníkem a namazat slunečnicovým olejem. Nádobí je nutné skladovat v dobře větrané skříni, protože na pánvi se může pod vysokou vlhkostí vytvořit forma a rez.

Jednoduchý roztok octa a vody, který se smíchá v poměru 1: 1 a nanese se na povrch po dobu 30 minut, pomůže odstranit pánev z objevené oranžové vrstvy. Poté se snadno odstraní rez pomocí jednoduché měkké houby. Kov se opět kalcinuje a naolejuje.

Pokud budete litinu čistit hotovými výrobky, pak je třeba vzít ty, které jsou vyrobeny speciálně pro čištění povrchu varné desky. V takových prostředcích neobsahují brusiva, takže kov způsobil minimální poškození.

Požadavek na litinu je jeho před prvním zapálením. Tento postup se nevztahuje pouze na modely, na které je nanesena vrstva smaltu.

Nezáleží na tom, ve které zemi a které značce jsou jídla připravena. Ve výrobním procesu je kov vždy potažen technickým olejem. Je určen k vytvoření ochranné vrstvy, která chrání proti korozi. Pokusíte-li se na něm ihned po zakoupení vařit jídlo, dostanete pokrm motorového oleje.

Pro kalcinaci můžete použít běžnou stolní sůl nebo rostlinný olej. Pokud použijete první možnost, budete muset nalít silnou vrstvu soli na pánvi a dát na malý oheň. Když je pánev plně litá, bez ochranného nátěru nebo plastových vložek, může být umístěna do trouby. Modely s ochrannou vrstvou nejsou horké.

Čas v každém případě je vybrán individuálně. Čím silnější jsou stěny a dno, tím déle trvá zahřátí nádobí. Stojí za to být veden barvou soli, časem to změní. Jakmile se sůl zbarví žlutě, pánev se vyjme a nechá se vychladnout. Sůl se již nepoužívá, absorbuje škodlivý technický olej, takže je vyhozena. Pokud výrobek není příliš horký, může být olejován.

Při tomto procesu není kalcinace u konce. Nádoby se znovu umístí na oheň a nechají se dobře zahřát. Póry otevřené a do nich se dostane mazivo. Pro dosažení požadovaného účinku stačí 15 minut.

Pokud se na pečení používá pouze olej, nová nádoba se promyje pod teplou vodou, pak se vloží na oheň a kapalina se do ní nalije tak, že zcela zakrývá dno. I při středním ohřevu stačí 10 minut na zahřátí nádobí.

Pánev na vaření by se měla vychladnout, odtok se vypustí a produkt se otře suchým způsobem. Nejlepší je použít na to papírový ručník.

Existuje další způsob kalcinace, ale je vhodný v případě, kdy hostitelka nemá pochybnosti o kvalitě železa použitého při výrobě nádobí. Pánev se položí na oheň a zahřívá, dokud se nezačne rozjasňovat. Změna odstínu indikuje úplné spalování technického oleje. Tím vzniká nepříjemný štiplavý zápach lépe otevřít okna v domě nebo zapnout kapotu.

Nádoba se vyjme z tepla a ponoří se do vody, poté se znovu zahřeje.Když je zcela suchý, je namazán olejem, nalijte vrstvu soli na jeden centimetr a znovu zahřejte. Než dáte nádobu do skříně, stačí ji otřít papírovým ručníkem.

Recenze

Podle četných recenzí musí být litinová pánev v domě každé hostesky. V takové misce je maso nádherně pečené, pilaf je obzvláště vonný.

Chcete-li sloužit pánvi po dlouhou dobu, je třeba se o ni řádně starat. Vytvoření ochranné olejové vrstvy je nezbytné, jinak se na nádobí objeví rez.

Litina není uložena ve vlhké místnosti, protože forma se začíná formovat uvnitř pánve. Nádoby by měly být vždy otírány do sucha.

Nečistěte smaltované a jiné modely ochranným povlakem s čisticími prostředky, které obsahují velké abrazivní částice. Povrch nepoškrábejte nožem nebo vidličkou.

Jakmile je smalt poškozen, nádobí se stane nepoužitelným.

Informace o tom, jak připravit litinovou pánev pro použití, viz následující video.

Napište komentář
Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

Móda

Krása

Vztah