Nádobí

Zhostovo zásobníky: historie a vlastnosti

Zhostovo zásobníky: historie a vlastnosti

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Historie
 2. Popis
 3. Různé tvary
 4. Typy výkresů a vzorů
 5. Fáze malby

Malá vesnice Zhostovo, nedaleko od Mytishchi, se stala známou mimo moskevský region (a dokonce i Rusko) díky jedinečné, barevné, rozpoznatelné malbě mezi desítkami souvisejících směrů. Zhostovo podnosy - jeden ze symbolů ruského lidového umění. Vznikla v 19. století, mohla být chápána smutným osudem mnoha předčasně zaniklých řemesel, ale Zhostovo malba dodnes žije dodnes.

Historie

V roce 1825 se vesnické řemeslníci Vishnyakovs, nevolníci hraběte Šeremetyevo, naučili v továrně, kde pracovali, technologii lakování kovových výrobků a papír-mâché designů. Takže ve vesnicích a vesnicích kdysi farnosti Nejsvětější Trojice se objevily dílenské dílny, které vyráběly lakované výrobky z malovaného papírového papíru. Tam je další verze: miniaturista Vishnyakov, syn majitele továrny hlavního města, začal slavný obchod.

Zmatek, který vznikl v důsledku jmen, nám neumožňuje s jistotou říci, kdo se stal předkem slavných podnosů Zhostovo. Ale v umění existuje koncept, který lze nazvat „zráním tvořivosti“. Ve farnosti Nejsvětější Trojice, v několika jejích osadách, vznikla atmosféra, která dala vzniknout jedinečnému tvůrčímu směru. A už to není tak důležité, kdo byl první: bratři Višňakovci, kteří se koupili do přírody nebo miniaturista se stejným příjmením.

Zhostovo řemeslo je zajímavé, protože mistři neměli vzorky, psali podle představ, improvizačních. Za touto improvizací však stálo jasné pochopení pravidel a zdokonalené techniky. Ve spravedlnosti je třeba říci, že motivy pro malování podnosů převzali mistři Zhostova z umělců značky Tagil. Tagil rybolov je o sto let starší než Zhostovo a vyznačuje se stejným povrchem kovových vaniček.

V 20. století, Novoseltsevskaya práce artel byl tvořen v Novoseltsevo, jeden z vesnic Mytishchi okresu. Společnost vyráběla kovové plechy s lakovým povlakem. O dva roky později vznikly další dvě pobočky v Zhostově - Zhostovskaya labour a Special Kustar, následované Lakirovshchikem a vlastní prací (pouze v Troitsku). V roce 1928 se všichni spojili do jediného systému.

Zeměpisná poloha obce byla v rukou umělců: mohli bez použití služeb zprostředkovatelů prodávat zboží v Moskvě. Bylo také vhodné nakoupit suroviny pro práci. Současně, první sovětské roky nebyly lehké pro mistry Zhostova: to byl čas pro sociální realismus a naturalismus v umění, tradiční řemeslo stalo se irelevantní. Ale umělcům se podařilo udržet směr, zájem, který se objevil během Chruščova „tání“. Ruské výtvory přišly na mezinárodní výstavy a zahraniční poptávka vzbudila masovou výrobu levných suvenýrů.

Dnes můžete navštívit nejzajímavější muzeum v Zhostově, exkurze vás seznámí jak malé, tak velké návštěvníky nejen se slavnými vaničkami, ale také s dalšími malovanými nádobami, unikátní technikou, předměty a prvky starobylého řemesla.

Popis

Klíčovým motivem malby Zhostovo byla kytice květin. V kreativním směru existuje jasná kombinace realistické povahy živého tvaru květu a dekorativní komunity, která je podobná tradičnímu ručně malovanému obrazu, který zdobí kolovraty, truhly a tuyasochki. Pokládání takové rozhodnutí o kytici květin je dlouhodobým vývojem dekorativních schémat, je zde vidět sadu zahradních květin - to je sestavená kytice, kytice růží, věnec a věnec.

Zhostovo práce mají dvě hlavní rysy.

 • Světlé barvy. Tradiční černé pozadí, ale s ní se objeví modrá, zelená a červená verze. Podél okrajů zásobníku - lehce zkroucený květinový ornament.
 • Technika, tradiční kresba. Umělec pracuje s širokým štětcem - dovedně načrtne kompozici na samotném podnose. Při práci zajišťuje, že květinový obraz je velmi expresivní, stejně jako rytmické umístění barevných skvrn.

Práce mistrů veverky štětce a olejové barvy. Barva se tradičně ředí lněným olejem, kartáče se promyjí v terpentýnovém roztoku. Každý umělec má bohatou sbírku kartáčů: od tenkých, s jehlou tlustou až po největší. A každý kartáč pracuje svým vlastním tahem.

Různé tvary

Dnes jsou vyráběné výrobky vyraženy na profesionálních lisech, které umožňují nastavit výrobek do jakéhokoliv tvaru. Je-li polotovar vyražen, je náčrtek nejprve nakreslen šablonem a poté je vyříznut a vytažen na elektrickém lisu.

Existují však i exkluzivní zakázky a potom mistr ručně kovářské nádobí. Koval si vezme železný list, vyřízne formulář se speciálními nůžkami, pak vytrhne formulář a vytáhne ho ven. Okraj výrobku je navinut, drát je k němu nalepen, což dává výrobku reliéfní tvar a zároveň ho posiluje. Samozřejmě, že ručně kovaný výrobek bude velmi drahý.

Zásobníky Zhostovo mohou být:

 • kolo;
 • ovál;
 • kytara;
 • osmiboký;
 • obdélníkový (častá volba);
 • okřídlený (s vroubkovanými hranami);
 • kombinované.

Nelze říci, že jedna forma je více populární než jiná: kulaté a oválné podnosy vypadají tradičněji, ale kytarové jsou v poptávce a kombinované produkty nacházejí své zákazníky (mimochodem se stávají vnitřním zvýrazněním).

7 foto

Typy výkresů a vzorů

V 21. století už není pozorována přísná kanonizace, kdy pozadí musí být jasně černé a nic víc. Stříbrné, červené a malachitové barvy pozadí již nejsou neočekávané, pokud jde o zásobníky Zhostovo. Ale květiny zůstávají hlavním vzorem řemesla. Zhostovisté si vzali takové téma od mistrů Uralu, kteří také umělecky interpretovali krásu polních a zahradních květin.

Malované zásobníky ve stylu Zhostovo mají mnoho rozpoznatelných nuancí.

 • Centrum kompozice s velkými rostlinami, tak i s takovou bolestí, jako by rostla květina ze středu podnosu. Podél okrajů - květy menší.
 • Hlavním potiskem je květinová kytice nebo květinový věnec, Povinné a květinové ornamenty, lišící se složitostí.
 • Výběr barev dle osobního rozhodnutí autora. Každý umělec líčil na podnose ty květiny, které se mu líbily.
 • Moderní rozšíření témat a vzorů. Dnešní mistři malby Zhostovo malovali zátiší, ptáky, zvířata, krajiny a různé tematické obrazy.
Velké rostliny
Květinový věnec
Autor
S ptáky

Kreativita je živý proces. Moderní mistři, kteří pokračují a oslavují významný směr, hledají nové myšlenky (tvary, vzory, barvy). To není v rozporu s kánony, ale rozvíjí obraz Zhostova, částečně ho vkládá do skutečných tvůrčích dotazů, v žádném případě neosvobozuje, aniž by byla zbavena individuality.

Musím říci, že tento umělecký trend také trpí hodně podvodníky, kteří dělají padělky a předávají je jako skutečné podnosy Zhostova.

Lze však rozlišovat mezi falešnými originály.

 1. Na tomto výrobku je rozhodně logo razítka dílny, která ho vyrobila.
 2. Falešné zásobníky mohou mít ostré hrany, ale opravdoví mistři nikdy nedovolí takovou chybu - hrany budou jistě válcovány. Zpracování hran je nezbytné nejen z uměleckého hlediska, ale také proto, aby zásobník získal sílu.
 3. Tento zásobník je poměrně silný: měl by být tak, aby zachoval samovar a pokrmy, které jsou podávány s ním. Pokud dáte na tác něco těžkého, ale ohnul se - to není originální produkt Zhostovo.
 4. Tento zásobník má zrcadlový povrch. Je opakovaně opatřen základním nátěrem, každá vrstva musí být vyleštěna. A lak na povrchu ukládat alespoň dvě vrstvy, každá z nich je leštěný. Dá se říci, že v podnose Zhostovo se všechno odráží jako v zrcadle. A pokud k tomu nedojde, znamená to, že etapa lakování je vynechána, což může být pouze falešný.
 5. Perfektní technika. V těchto mistrů nemohou být křivé čáry, matné barvy, fuzzy kresba. To je nepřijatelné, všechno musí odpovídat standardu a tradicím.

Z tohoto důvodu, produkt, který je příliš levný a priori nemůže být zásobník Zhostovo. Taková vícestupňová tvrdá práce s dobře ověřenou kontrolou kvality není levná, ale zásobník bude sloužit mnoho let.

To je nádherný dar, pokud chcete vyjádřit dárek ze své vlasti nebo jen potěšit své blízké trvanlivou, krásnou, klasickou věcí.

Fáze malby

Malování podnosů ze Zhostova se vyznačuje také vrstvením. První vrstvou je povlak. Mistr bělené barvy šíří barevné skvrny, pupeny a listy do různých kompozičních schémat. Každé místo by mělo najít své místo a nesmí se odchýlit od autorova záměru.

Po této době začíná sušení a po vysušení master postupuje do druhého stupně, odstínu. Průhledná barva pro umělce glazury dává tmavé, menší detaily květinových prvků.

Další krok se nazývá těsnění, během kterého autor kreslí světlé oblasti s hustou a neprůhlednou barvou. Pak to jdenavíc, každý mistr je autor: jeden je malý a jeden je široký. Glare lze přirovnat k hudebnímu rytmu.

Dalším krokem je výkres. Mistr kreslí lehké okraje okvětních lístků, okraje letáků, květin, pupenů. Například „make a seed“ znamená registraci nejmenších detailů v pupenech / květinách. Další přichází vazba: jemná plevel vyplňující prázdná místa mezi prvky činí kompozici jednotnou a harmonickou.

Jeden pán věnuje velkou pozornost vazbě, pečlivě předepisuje nejmenší detaily, druhý pracuje na minimalistických principech. Jeden autor bude mít jasnou vazbu, další bude dynamicky zapadat do pozadí zásobníku.

Těsnění
Kreslení

V tomto stádiu se lak na plechu skutečně ukončí: podnos se suší a převede se do okrasné rostliny.

Pokud načrtneme proces práce na podnose, bude obsahovat řadu kroků.

 1. Slabá základní barva mistr kreslí náčrtky květin a dalších složek kompozice.
 2. Dále umělec pracuje na průsvitných stínech. V této fázi se kreslí květenství a letáky.
 3. Barvy ve tvaru pomocí odstínu.
 4. Po vysušení autor vloží do záběru obrázek, který mu poskytne objem.
 5. Jemný kartáč Autor kreslí nejmenší detaily díla, které ji doplňuje.
 6. Práce na pozadí obrázku probíhá.
 7. Na hrany zásobníku se nanese ozdoba. - obvykle se jedná o květiny nebo geometrický obrazec. Tento postup je považován za dokončovací, ale není možné prezentovat zásobník Zhostovo bez něj.

Dnes není nutné vzdáleně chápat tajemství excelence Zhostovo. V Moskvě otevřel jediné studio Zhostovo, kde učili všichni nejlepší mistři.

Na speciálních kurzech můžete získat hlubší přípravu.

Bližší pohled na proces výroby podnosů si můžete prohlédnout níže.

Napište komentář
Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

Móda

Krása

Vztah