Nádobí

Vše o uživateli lyaganah

Vše o uživateli lyaganah

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Co je to?
 2. Odrůdy
 3. Přehled výrobců
 4. Jak si vybrat?
 5. Zvláštnosti péče

Znalci východní kuchyně samozřejmě vědí, co je Lyagan a co je určeno. Pokud je důležité cítit nejen chuť pokrmů střední Asie, ale také ponořit se do národní chuti, pak je nutné mít orientální stůl, který si nelze představit bez velkého jídla stojícího uprostřed dastarkhanu s pilafem nebo manti. Jakými kritérii zvolit Lyagan, jaké typy mají, jak se starat o takové nádobí - řekneme v našem článku.

Co je to?

Lyagan je velká mísa nebo velký talíř určený pro servírování národních jídel v zemích Střední Asie (Uzbekistán, Tádžikistán). S takovými pokrmy sbírají hlavní jídlo na talířích, a pokud je to pilaf, pak ho jedí přímo od žáby pomocí nádobí nebo špetkou prstů. Lagans jsou zpravidla používány při nastavování prázdninového stolu, ale mohou být také vidět v každodenních hostinách, když se schází velká rodina.

Nejen nejchutnější uzbecký pilaf může být položen na takovém pokrmu, ale také na porcích rozdrcených dortů (to je obvyklé rozbít koláče ve střední Asii a ne nařezávat je).

Tradiční lyagán sférického tvaru, nemá velký výklenek, protože je určen pro hlavní chodníky, bez kapaliny nebo s malým množstvím.

Některé druhy mohou být zcela ploché, zcela bez stran nebo s nízkými stranami 1-1,5 cm, umístěné v různých úhlech. Materiál, ze kterého se vyrábějí pravé žáby, je pálená hlína, keramika. Místní řemeslníci několikrát zakryjí povrch tohoto pokrmu speciální glazurou a ozdobí orientálními vzory, které mohou mít zvláštní význam, pokud jsou určeny jako dárek pro jakoukoli událost, například svatbu.

Odrůdy

Lyagan na východě slouží jako symbol pohostinnosti a přátelských hostin, protože pro jednu osobu se nejspíše nepožaduje. Tento pokrm je navržen tak, aby komunikoval milí hosté za jíst chutné jídlo. Východní lidé mají k jídlu zvláštní přístup čím bohatší než obchodní značka, tím dražší je pro majitele. A samozřejmě, ručně vyrobený lyagan je ceněn mnohem vyšší než nádobí vyrobené v továrně.

Odrůdy žab se liší velikostí a malbou. Nejoblíbenější průměrné velikosti - od 30 cm. Nej miniaturnější lyagan je určen pro sladkosti, sušené ovoce a sladkosti. Miska do průměru 42 cm je optimální pro východní dastarkhan.

Ale pro nejlidnatější hody si vybírají více laganů, jejich průměr může překročit 45 cm a více.

V prodeji, tam jsou často žáby s velikostí 55-56 cm v průměru, dobře, a jestliže ještě větší průměr je vyžadován, pak takový lyagan je žádán být dělán mistrem k objednávce. Velké lagans jsou někdy používány jako víko pro velký kotel. Lyagan dokáže dokonale ozdobit stěny skříně a zároveň použít pro svůj účel. K tomu na zadní straně průvodce vytvořte dva propojovací otvory.

Co se týče malby, je velmi různorodá - je to pro ni, že místo, kde byl Lyagan vyroben, je naučeno. Často vzory zdobí nejen přední, ale i zadní povrch misky. Vyberte si vzory na nádobí moudře, s ohledem na každý detail, který nese zvláštní význam. Tradičně najdete soupravy nádobí zdobené bílými bavlněnými květy na tmavě modré nebo černé polevě - takový vzor se nazývá „podmáslí“ (podmáslí - přeloženo jako „bavlna“).

Není žádným tajemstvím, že bavlna ve střední Asii je významnou plodinou, symbolizující usilovnost a prosperitu. Kromě podmáslí lze na východním Lyaganu vidět následující nástěnné malby:

 • uzavřené kruhy s různou další výzdobou - symbolem cyklickosti a kontinuity všech živých věcí;
 • geometrické tvary - trojúhelníky, kruhy, oblouky, oblouky;
 • zeleninové ozdoby různých barev, granátové květy, mandlové plody;
 • obrazy ryb a ptáků - symboly svobody, míru, čistoty a bohatství;
 • nože - chránit před zlým okem a zlem;
 • jednoduché, ale posvátné věci - slunce a nebe, semena a voda, pluh a brány.

Mistři, kteří získali znalosti mnoha století, mohou šifrovat celý život člověka - jeho narození, manželství, narození svých dětí, vnoučat, vnoučat a samozřejmě i smrti - svým obrazem na žábě.

Pokoušejí se udržet takový Lyagan v domě jako relikvie. A také na Lyaganu, který je určen jako dárek, řemeslníci zašifrují přání všech zpráv.

Přehled výrobců

Na území moderního Tádžikistánu a Uzbekistánu je poměrně málo provincií známých svými porcelánovými výrobky. Mezi nimi jsou i starci Samarkand a Bukhara, uzbecké hlavní město Taškent, města Fergana v údolí Khujand a Kanibadam, Shakhrisabz a Andijan, Gijduvan a Khorezm. Světová sláva dosáhla mistra keramiky Rishtan. Tato oblast je zaslouženě nazývána "hlavní keramickou dílnou celé střední Asie".

Samotná povaha Rishtan země byla udělena, aby se stal takovým centrem keramiky: bohaté ložiska místní červené hlíny nevyžadují předběžnou úpravu a přidávání nečistot. Není zde žádný nedostatek ani v přírodních barvách - křemen, mangan, speciální rostliny. Byly chvíle, kdy se celá mužská populace Rishtanu zabývala hrnčířskou hlínou a zkušenosti získané místními řemeslníky jsou jedinečné.

Ozdoby z Rishtanu jsou půvabné a tenké, linie jsou hladké, ale jasně ohraničené.

Málokdo ví, že slavná ruská modro-bílá malba Gzhel vlastně pochází z keramiky Rishtan. Naši ruskí mistři si tyto fascinující modré a bílé vzory osvojili svým způsobem a nahradili orientální motivy ruskými květy. Ale nejen takový nebe-modrý gamut může být malba Rishtan - zde se do vzorů přidávají žluté, červené a zelené vícebarevné barvy a někdy se také nacházejí černobílé výrobky.

Porcelán z Khorezmu je známý svým horizontálním vzorem na okraji žáby a stejným bílým a modrým barevným schématem, které k nám přichází z východního středověku. Khorezm nádobí je tenké na dotek, má nárazníky umístěné téměř v pravém úhlu. Lyagan z Bukhary a Gijduvanu se může svými obrazy dokonce hypnotizovat.

Jde o to, že vzory na misce mají optický 3D efekt - ozdoba se stává trojrozměrným tvarem, pokud odstraníte lyagan z očí a dáte misku blíže k nim.

Produkty Gizhduvan, navzdory své tloušťce, jsou lehké a porézní. Tato funkce ponechává dlouhé výrobky v původní teplotě - studené nebo horké.

Jak si vybrat?

Ručně vyráběné lagany jsou ceněny mnohem vyšší než průmyslově vyráběné pokrmy. Chcete-li zakoupit kvalitní ruční lyagan, měli byste věnovat pozornost následujícím nuancím:

 • kvalitní povrch kuchyňského náčiní by měl být hladký, bez bublin; později na místě bubliny může být odštěpena;
 • otočením Lyaganu na spodní ploše je možné detekovat kruhové nepravidelnosti, vytvořené z hrnčířského kola; na výrobním výrobku bude zadní povrch ve spodní části hladký;
 • na dně žáby a jiných jídel mistr, který je vytvořil, obvykle dává autorův podpis, zejména pokud takový řemeslník již dosáhl slávy a uznání;
 • Výrobky vyrobené z výroby budou mít dokonale hladké hrany, pokud je do sebe vložíte, dokonale zapadnou; zatímco dva ručně vyráběné výrobky nemohou být stejné - jejich hrany jsou nepravděpodobné, že by do sebe zapadly, a výkres nelze přesně opakovat dvakrát;
 • nádobí by mělo vydávat lehké, příjemné cinkání s mírným kliknutím na něj; Toto vyzvánění připomíná zvonění kovu, a ne jílu, tím vyšší a tenčí jeho zvuk - tím kvalitnější objekt.

Je to důležité! Pokud rozbijete lyagan nebo jiný typ ručně vyrobeného nádobí, můžete najít malé dutiny v keramice. Vznikly při hoření hlíny, ve kterém se nacházely různé slámky nebo peří ptáků. Tyto prázdnoty jsou důkazem ruční výroba a jsou vytvořeny zejména pro snadné nádobí, stejně jako snížení vodivosti typu termosky.

Zvláštnosti péče

Aby Lyagan sloužil dlouhou dobu, není nutné ho udržovat pouze jako nástěnnou dekoraci, protože jeho skutečným účelem je shromáždit kolem sebe dobré hosty. Pak Lyagan dá teplo rukou mistra, který to udělal. Frekvence přesného použití žáby neovlivňuje její trvanlivost. Glazovaná keramika není v péči náladová, ale nádobí vyrobené ručně, vyžaduje ruční manipulaci.

Proto je nežádoucí důvěřovat výrobkům z uzbecké keramiky do myčky nádobí. Je lepší ji umýt vlastními rukama pod teplou vodou se speciální kapalinou na mytí nádobí.

Poté osušte papírovým ručníkem a odstraňte až do příštího příjezdu hostů na zeď nebo do skříně.

Lagan vyrobený řemeslníkem, stejně jako zbytek keramického nádobí, může časem projevit jednu vlastnost. Výrobky potažené polevou, která se vyrábí také z přírodních materiálů a barviv. Postupem času se glazura může stát pokryta prasklinami, což je považováno za normu pro uzbeckou ruční výrobu. Tento lyagan s vráskami je velmi ceněn v tradičních rodinách a předává se z generace na generaci.

O tom, co jsou žáby, viz níže.

Napište komentář
Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

Móda

Krása

Vztah