Nádobí

Miska na pečení: typy, volba a použití

Miska na pečení: typy, volba a použití

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Vlastnosti
 2. Výroba materiálů
 3. Vzhled a účel
 4. Špičkoví výrobci
 5. Jak si vybrat?
 6. Podmínky používání

V naší době je kulinářský (a zejména cukrářský) směr velmi běžný. Prakticky v každé rodině, na dovolené nebo z žádného důvodu se pečou různé koláče, koláče, vdolky a koláče. Pro některé je to jen koníček, ale pro ostatní - skutečné povolání a profesionální činnost. A v žádné z těchto možností není možné péct krásné a rozmanité dobroty bez řádně zvoleného tvaru. Podívejme se podrobněji na to, jaké typy jídel na pečení existují, jaké jsou jejich vlastnosti, a také se seznámíme s pravidly pro jejich používání.

Vlastnosti

Pro mnoho je pečení skutečným uměním, takže vaření stejného druhu muffinů a dortů se stává prostě nudným. V takových případech je velmi důležité používat různé formy. Tyto formy mají navíc řadu velmi atraktivních vlastností. Například téměř každý tvar s nelepivým povrchem, takže můžete snadno odstranit své pečivo, když jste připraveni. A se správnou konzistencí těsta, chlazené pečivo, extrahované z této formy, bude přesně opakovat jeho tvar. Proto jsou nejoblíbenější výrobky s dekorem, například ve formě květin, zvířat a dalších neobvyklých forem.

Zajímavostí je, že zpočátku byly všechny pokrmy připraveny z keramiky a později se začaly objevovat další možnosti. Za zmínku stojí také to téměř každý materiál použitý k výrobě této kuchyňské položky je ekologicky bezpečnýale stále existují některé výjimky, kterým budeme věnovat zvláštní pozornost. Je pozoruhodné, že při výrobě některých výrobků, jako příklad, hluboké prvky nádobí byly přijaty k vaření. Na příkladu kotlů, pánví a v některých případech i hliněných nádob byly použity formy pro hluboké pečení pro vdolky, velikonoční dorty a jiné druhy pečení s dostatečnou výškou.

Vzhledem k vlastnostem forem na pečení je nemožné nezmínit, že výrobky složené z několika prvků jsou ve spodní části vzduchotěsné, takže ani tenké těsto nebude schopno vypustit a zkazit kulinářské mistrovské dílo. Většina z nich je navíc velmi snadno omyvatelná, což je také nepochybnou výhodou a značně zjednodušuje jejich použití.

Výroba materiálů

Existuje mnoho druhů bakeware, vyrobených z různých materiálů, které mají své výhody i nevýhody. Například ocelové výrobky, které nemají nelepivý povlak, se vyznačují tím, že pečení může silně přilnout k bočním stěnám a dnu formy. To je určitá nevýhoda, protože spálené výrobky vypadají velmi přitažlivě směrem ven a mohou také lehce chutnat hořce. Nevýhody těchto forem také zahrnují skutečnost, že jsou přísně zakázány v mikrovlnných troubách.

Mezi přednosti ocelových forem lze uvést nerezové vlastnosti a odolnost vůči oxidačním složkám. Kromě toho mají velmi atraktivní cenu a jsou absolutně bezpečné i při zahřátí na nejvyšší teploty. Velmi impozantní váha a ne příliš atraktivní vzhled litinových výrobků lze přičítat minusům těchto forem, ale to je všechno, protože existuje mnohem více plusy. Jednotné povrchové vytápění umožňuje postupné usazování pečených výrobků zevnitř, což vede k rychlejšímu a úplnějšímu vaření.

Kromě toho jsou výrobky z litiny známé svou trvanlivostí, jsou trvanlivější než mnoho jiných forem, odolných vůči chemickým a mechanickým vlivům a nakonec mají přijatelnou cenu.

Hliníkové formy se vyznačují rychlým ohřevem, a tedy rychlým vařením všech pokrmů.. Kromě toho jsou tyto výrobky velmi praktické, nízké náklady, a také poměrně nízkou hmotnost. Tyto formy jsou bohužel krátkodobé a snadno se poškozují. Mělo by být poznamenáno, že tyto formy jsou vyrobeny z hliníkové fólie, a často jsou fóliové výrobky na jedno použití.

Keramické formy, jako je litina, jsou poměrně těžké, ale bohužel nemají vysokou odolnost proti opotřebení. Keramické výrobky se vyznačují výskytem třísek a škrábanců a nesnášenlivostí otevřeného ohně. Použití takových forem v plynových sporácích se proto nedoporučuje. I přes vysoké náklady mají keramické výrobky několik nedostatků, ale existují i ​​pozitivní aspekty jejich provozu. Kromě vizuální přitažlivosti, keramika také pomůže zachovat všechny užitečné vlastnosti misky, udržovat její teplotu po delší dobu, a také být zcela bezpečný pro zdraví.

Tam jsou také velmi atraktivní, pokud jde o vlastnosti, ale s vysokou cenou, teflon formy. Tyto výrobky jsou opatřeny nelepivým povlakem, takže pečení nepřilne k povrchům formy. A jsou velmi odolné vůči vysokým teplotám, což má pozitivní vliv na dobu jejich životnosti. Negativní strany zahrnují citlivost na poškození, jak mechanické, tak některé chemické prostředky. Kromě toho při použití teflonových nádobí nejsou povoleny prudké poklesy teploty, proto je přísné zakázání interakce horkého předmětu se studenou kapalinou.

Pokud jde o nelepivé vlastnosti, je nemožné nezmiňovat ani formy železa a jiných kovů, které mají přijatelnou cenu, jsou snadno použitelné a nevyžadují žádnou zvláštní péči.

V současné době jsou nejoblíbenější gumové formy. Jsou však nazývány pouze pryž a ve skutečnosti jsou vyrobeny z vysoce pevného silikonu odolného vůči teplu. I když jsou tyto formy velmi náchylné k otevřeným plamenům a nadměrně vysokým teplotám, neliší se ve vysoké odolnosti proti opotřebení, přesto existuje řada výhod, které daleko převyšují počet nevýhod.

Například tyto formy se velmi snadno používají a pečují, nejsou náchylné ke korozi a jiným kovovým změnám, ke kterým může dojít při kontaktu s chemikáliemi a určitými detergenty. Silikonové formy udržují svůj tvar dokonale, když se chladí, ale při zahřátí se mohou deformovat. Kromě toho mají výrobky velmi atraktivní cenu, nereagují na náhlé změny teploty a mají také vlastnosti proti popálení, aniž by měly speciální povlak.

Vzhled a účel

Kromě odlišných vlastností materiálů existují také rozdíly ve vzhledu, které přímo ovlivňují účel konkrétního výrobku. Například Tvar srdce, bez ohledu na to, z jakého materiálu je vyroben, je nejvhodnější pro pečení košíčků a koláčů z tekutého těsta. Velmi originální forma bude vynikající volbou pro přípravu jedlého překvapení pro jeho druhou polovinu.

Možná, že každá hospodyně ví, že je možné připravit dříví různými způsoby, například z hustého těsta, které je válcováno, nakrájeno na kousky správné velikosti a máčeno ve vroucím oleji - v takových případech nebude forma nutná. Je nezbytné pro pečení kartáčku z těsta a tato forma vypadá velmi neobvykle.

Jedná se o poměrně velký kovový prvek ve formě postavy, může to být květiny, hvězdy, srdce, sněhové vločky a mnoho dalšího. Tento prvek je upevněn na dlouhém kolíku, který je vybaven dřevěnou rukojetí. Princip tvorby kartáčku je tedy velmi jednoduchý a bezpečný:

 • forma je ponořena do těsta;
 • prvek s těstem je ponořen do oleje;
 • Je nutné se připravit na dříví po získání krásného zlatého odstínu.

Tato forma vás ochrání před přímým kontaktem s olejem a chrání před možným zraněním.

Forma „medvěda“ je ve svých vlastnostech podobně jako „srdce“. Nejčastěji jsou tyto formy vyráběny v měkké verzi - z tepelně odolného silikonu, mnohem méně často se nacházejí v kovových variantách. Tento formulář je ideální pro pečení cukrovinek pro dětské akce. Velké kulaté tvary jsou velmi často používány k pečení koláče pro koláče a vysoké sušenky. Výhodou kulatých kovových forem s nízkými stranami je také to, že mohou vyrábět pizzu nebo jakýkoliv koláč, pro který není těsto tekuté. Kromě toho existují rozdělené možnosti a vysoké strany, které jsou vhodné pro přípravu neobvyklých cukrářských výrobků, jako je např. Bavlněný tvarohový koláč.

Košíčky s různými náplněmi a dekorem jsou mezi cukrovinkami a pečením velmi oblíbené. Příprava je poměrně jednoduchá, protože existuje mnoho variant forem. Například malé hliníkové a papírové formy jsou oddělené prvky určené pro každý jednotlivý košíček a velké kovové formy jsou určeny pro pečení cukrovinek, obvykle v množství 6, 9 nebo 12 kusů.

Pro pečení košíčků se používají také silikonové formy, které mohou být prezentovány jak jako plech na pečení určený pro výše uvedený počet dortů, tak i jako samostatné prvky podle příkladu papírových forem.

Formy pečení se často používají s víkem, které je rozděleno do dvou typů: u některých je víko plastové a je potřeba pouze k zakrytí misky po vaření pro skladování v chladničce, zatímco u jiných je víko přímo zapojeno do procesu vaření. Druhá možnost je obzvláště důležitá, pokud jsou pečené pečené koláče ve formě, která musí být důkladně pečená zevnitř, a poté můžete víko otevřít a nechat koláč nahoře zčervenat.

Prsten je poměrně neobvyklý pekáč., protože představuje pouze stěny, které nejsou vybaveny spodním a horním. Tento prvek se nejčastěji používá pro výrobu dortů z různých tlustých druhů těsta. Při pečení se forma jednoduše položí na pergamenový papír a na plech, takže dort nebude hořet. Tam je široká paleta tvarů prstenu, které se liší v přítomnosti nebo nepřítomnosti oddělitelného mechanismu ve výšce, průměru a velikosti, tak každý hospodyňka si může vybrat si pro sebe ten správný.

K dispozici je také velké množství obdélníkových a čtvercových tvarů, které lze použít nejen pro pečení, ale i pro jiné druhy jídel. Tyto tvary se liší velikostí, tvarem obdélníku, stejně jako materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. K dispozici jsou také modely bez dna, jednorázová hliníková fólie a výrobky s grilem, určené pro vaření masa.

Formuláře "Obrázky" jsou nejčastěji vyrobeny z elastického tepelně odolného silikonu.To je dáno tím, že hotové pečení ve formě obrázků bude mnohem snazší získat z pohyblivého, poddajného materiálu než z pevného kovového obalu. Nejčastěji se tyto atributy používají k pečení neobvyklých dortových dortů na události spojené s konkrétními daty nebo věky.

Měli bychom také zdůraznit formy pro výrobu košíček, protože mohou být snadno zaměňovány s položkami určenými k výrobě košíček. Produkty tohoto typu mohou být reprezentovány jak ve formě jednotlivých jednotlivých prvků, tak ve formě podnosu s vybráními, a jejich hlavní rozdíl bude v tom, že jsou méně hluboké než formy pro košíčky. Výrobky se také mohou lišit v průměru, tvaru hrany a velikosti. Kromě toho existují velké možnosti pro výrobu tartes a quiches.

Existují pouze dvě možnosti pro pečení trubek - válců a kuželů. V každém případě se kolem formy obalí tenký válcovaný pás těsta, který se po určitou dobu umístí do předehřáté trouby. Tyto atributy jsou skvělé pro výrobu dezertů, které jsou nám známy již od dětství - trubičky z listového těsta a krémová náplň. Pro pečení koblih se používají formy podobné atributům pro košíčky a košíčky., ale vyznačuje se tím, že jsou uprostřed opatřeny malým detailem, díky kterému se uprostřed koblihy vyrábí tradiční díra. Přitahuje také skutečnost, že díky určitým typům tvarů mohou být koblihy vyrobeny nejen kulaté, ale také ve formě květin nebo s ozdobným žebrovaným povrchem.

Špičkoví výrobci

Existuje mnoho výrobců nádobí pro pečení. Některé z nich mají celosvětovou slávu a mnoho pozitivních recenzí, hovořících o kvalitě a spolehlivosti produktů, zatímco jiné jsou jen široce inzerované značky, jejichž formy vydrží jen několik použití. Podívejme se podrobněji na to, kteří výrobci jsou nejlepší a skutečně si zaslouží pozornost a uznání.

Značka Tefal Ačkoliv je evropského původu, je již dlouho známá po celém světě, což vůbec není překvapující. Nádobí od tohoto výrobce má poměrně vysoké náklady, ale je to naprosto oprávněné, protože vysoká kvalita výrobků vám umožní pečení a vaření různých pokrmů po mnoho let s naprostou bezpečností pro zdraví.

Německá značka Rondell Je známá nejen vynikající kvalitou svých výrobků, ale i velmi stylovým vzhledem svých kolekcí. Výrobky tohoto výrobce jsou vyrobeny z vysokopevnostních ocelových slitin, stejně jako z tepelně odolného silikonu, který umožňuje provozovat formy při vysokých teplotách jak v elektricky vyhřívaných pecích, tak v plynových zařízeních.

Vyšší je mezinárodní výrobce a má továrny na několika místech po celém světě. Nádobí této značky je velmi oblíbené nejen díky své vysoké kvalitě, ale také díky tomu, že při výrobě pokrmů na pečení a jiných žáruvzdorných pokrmů se používají pouze materiály šetrné k životnímu prostředí.

Také stojí za to věnovat zvláštní pozornost evropské značce. Pyrex, jehož popularita je rozšířená po celém světě. Výrobce je známý pro výrobu nádobí z tepelně odolného skla pro trouby a keramická elektrická kamna.

Jak si vybrat?

Každá hospodyně si jistě přeje mít ve své kuchyni pekáč, nebo dokonce více než jednu. Abyste si však mohli vybrat opravdu kvalitní výrobek, který vám bude sloužit mnoho let, musíte vzít v úvahu řadu jednoduchých pravidel.

 • Při výběru byste se neměli řídit nízkou cenou. Velmi často, za atraktivní cenu nebo ohromující akci, existuje nekvalitní nebo poškozený výrobek.
 • Měli bychom také zmínit škody.Velmi často neúmyslně nebo ve spěchu si můžete koupit poškozený pekáč. Nejčastěji mezi škody jsou čipy keramiky a sotva znatelné škrábance na nelepivém povlaku, takže při výběru je nutné pečlivě zkoumat vnější stav objektu.
 • Pokud jste si připravili přípravu jakéhokoliv pokrmu, musíte si pro něj vybrat vhodný formulář ve velikosti a parametrech.
 • Však stojí za to věnovat pozornost prvkům s nelepivým povlakem, protože v nich bude možné snadno vypálit jakýkoliv druh bez použití velkého množství másla.
 • Nedoporučuje se dostat příliš těžké formy, protože v procesu vaření, naplněného něčím, budou ještě těžší, což může vážně bránit pohybu objektu.
 • Velmi často můžete běžet do falešných kvalitních jídel známých značek. Pokud máte pochybnosti, měli byste pečlivě prostudovat dokumentaci, která je připojena k absolutně žádnému drahému nádobí, a také věnovat pozornost ceně - pokud je příliš nízká, je pravděpodobné, že máte padělek.
 • Kromě toho velmi často pod rouškou non-stick nátěr vydal obyčejný nátěr, který nevydrží stálé zatížení ve formě vysokých teplot. Nepřídržný povlak zůstává na povrchu misky téměř navždy, zatímco barva začne běžet po několika málo použitích.

Podmínky používání

Nestačí jen znát účel konkrétního předmětu a pravidla pro jeho výběr. Je také nutné správně používat různé pokrmy na pečení, teprve potom vám mohou sloužit mnoho let.

 • Za prvé, teflonové a jiné kovové výrobky s nepřilnavým povrchem je přísně zakázáno umývat pomocí pevných kartáčů a kovových houb. Mechanický náraz může poškodit povlak, což vede ke ztrátě funkčnosti tohoto nádobí.
 • Povlak může být navíc poškozen náhlými změnami teploty. Proto se nedoporučuje začít prát formulář ihned po upečení jednoho nebo jiného výrobku, je nutné nechat tento formulář vychladnout.
 • Při použití silikonových forem je přísně zakázáno používat ostré řezné předměty. Silikon, i když je odolný vůči teplu, je stále nestabilní vůči mechanickým účinkům tohoto druhu, a když se objeví hluboké škrábance a řezy, stane se prostě nevhodným.
 • Je třeba zapomenout na abrazivní mycí prostředky, protože jejich složky mají nepříznivý vliv na stav nátěru těchto nádobí.
 • Při použití určitých typů forem může být nutné dodatečné mazání olejem, ale výrobci to zpravidla uvádějí v návodu.
 • Pokud je vaše nádobí stále spálené, je přísně zakázáno drhnout ho kovovými předměty. Doporučuje se použít dřevěnou, plastovou nebo silikonovou stěrku a po ochlazení namočit formu do vody a nechat vypálené částice stát na vlastní pěst.

Informace o správném výběru pečicí misky naleznete v následujícím videu.

Napište komentář
Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

Móda

Krása

Vztah