Nádobí

Hliněné nádobí: typy, výběr a pravidla péče

Hliněné nádobí: typy, výběr a pravidla péče

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Co je to?
 2. Silné a slabé stránky
 3. Druhy
 4. Jak si vybrat pokrmy?
 5. Pravidla péče

Nádobí z fajánsů po mnoho staletí bylo považováno za jedno z nejpohodlnějších a nejvýraznějších. Je pravda, že mnoho spotřebitelů často zaměňuje hliněné nádobí s porcelánem, ale jsou to úplně jiné věci, navzdory skutečnosti, že vypadají stejně a jsou vyrobeny z keramiky. Hliněné výrobky byly vyrobeny na území Starověkého Egypta a Mezopotámie, ačkoli jejich vzhled v té době nebyl zdaleka dokonalý.

Jen o několik století později se v italském městě Faenza objevilo první fajánské zboží. Mistři té doby se dlouhodobě snažili dosáhnout milosti čínského porcelánu, díky čemuž dosáhli dokonalosti ve výrobě fajánse.

Po dlouhou dobu, kamenina byla volána majolica, produkoval v celé Evropě. Tento materiál se dostal na území Ruska až v 18. století. Ukrajinské vysoké dovednosti v jeho výrobě mistrů z Tripolisu. Fajáns z obchodní továrny A. Grebenshchikov z Moskvy zvláštní oblibu si užívali řemeslníci malovaní barevným smaltovaným lakem. Mistrovská díla těchto mistrů jsou stále oceňována ve světě znalců krásy.

Co je to?

Fajáns - materiál, který je rozmanitostí keramiky, což vede k procesu slinování jílu s některými minerálními přísadami. Během středověku, kamenina byla vyrobena z křemenných oblázků, vápence, sody a měděné rudy. V jeho výrobě se dnes používá hlinka (kaolin), spar a křemen. Hliněné nádobí je velmi podobné porcelánu, ale na rozdíl od toho nesvítí světlem - jeho barva není dokonale bílá.

Fajáns je zcela vodotěsný a při poklepání uslyšíte tlumený zvuk. To je důsledkem vypalování při ne příliš vysoké teplotě během jeho výroby.

Hlavním prvkem fajánsových komponent je Bílý jíl je materiál, který činí pokrmy velmi křehkým a ne zcela odolným vůči vysokým teplotám. Struktura výrobků je porézní, stěny jsou tlusté. Zvláštnost fajánských výrobků spočívá v tom, že pravidelně absorbují vůně výrobků. Nicméně výrobky z tohoto materiálu jsou velmi oblíbené na území moderních hostesek. Světlé, neštandardní hrnky a talíře mohou být vrcholem každé kuchyně.

Silné a slabé stránky

Hlavní přednosti jídel z tohoto zajímavého materiálu jsou: vynikající design nádobí díky tomu, že je možné pokrýt povrch barevnou glazurou a také poměrně nízkou cenu. Tyto výhody jsou také důležité:

 • nezpůsobuje alergie;
 • ve srovnání s jednoduchou kameninou je fajáns odolnější;
 • nádobí dokonale uchová teplo, což je velmi výhodné při vaření pokrmů;
 • velmi pohodlné a snadno použitelné, snadno omyvatelné veškeré mazivo a odolné vůči veškerému detergentu;
 • nemůžete se bát udržet si například desku v sobě, znepokojující, že budou praskat;
 • Sada těchto pokrmů může být úžasným dárkem pro každého znalce krásy.

Můžete přidat a skutečnost, že z kameniny je vyrobena nejen nádobí, ale i další produkty, jako jsou figurky.

Nevýhody těchto jídel zahrnují:

 • nedostatečná bělost;
 • nedostatek elegance (ve srovnání s luxusním porcelánovým nádobím);
 • nestabilita k náhlým změnám teploty;
 • absorpce nepříjemných pachů - tato nádoba nemusí být po dlouhou dobu pokryta.

Druhy

Dnes výrobci nabízejí 4 typy fajánsových výrobků. Jejich seznam.

 • Limy. V tomto případě se kromě jílu a křemene přidávají ke složení materiálu křída a dolomit obsahující vápník a magnézii. Tento typ keramiky je vystaven tepelnému vypalování při ne příliš vysoké teplotě.
 • Měkká. Při výrobě tohoto typu fajáns, kromě obvyklých hliněných a tradičních křemenných přísad, výrobci přidávají tavidla - látky, které mohou přispět k určitému pražení výrobků a ve svém procesu jdou do roztaveného stavu a tvoří tavnou sloučeninu.
 • Živec. Název takového materiálu mluví sám za sebe: určité množství živce, minerálu ze třídy silikátů, se přidává k kalcinované hmotě.
 • Pevné. Jeden z nejhustších materiálů, kalcinovaný při vysokých teplotách. Proto, jídla z tohoto typu fajáns nejodolnější a husté.

Veškeré pokrmy vyrobené z takového neobvyklého materiálu jsou žádány nejen v soukromých domácnostech, ale dlouhodobě si získaly popularitu v různých typech stravování: v restauracích a kavárnách, jídelnách a pizzeriích, v rychlém občerstvení.

Nejčastěji používané husté bílé hliněné nádobí.

S ohledem na sortiment prezentovaný na dnešním trhu s jídly se fajánský průmysl může pochlubit:

 • hluboké, střední a sendvičové desky;
 • pánve různých forem;
 • jídla pro ryby a pro salát;
 • porce pro podávání různých druhů polévek;
 • Šálky na vývary s víčky;
 • Šálky na kávu a kavárny;
 • Šálky na čaj a konvice;
 • Misky různých velikostí;
 • Miska na cukr, konvice na mléko a různé vázy;
 • čajové a kávové soupravy;
 • Sady dětských jídel;
 • Sady "čínských" misek na pití;
 • Skladovací nádrže pro různé sypké látky;
 • Sady pro šperky: korálky, rituální doplňky pro věštění.

Jak si vybrat pokrmy?

Nejdůležitější věcí při výběru keramiky je stanovení kvality výroby nádobí. Musíte ji pečlivě zkoumat uvnitř i vně. Povrch jakéhokoliv výrobku by měl být dokonale rovný, jinak by se mohly jakékoliv nepravidelnosti a třísky určitě stát sběrem bakterií a nečistot. Aby nedošlo k omylu, pokuste se zachytit sluneční paprsek na povrchu stejné desky - toto přirozené světlo vám umožní vidět všechny nepravidelnosti a drsnost.

Nezapomeňte zkontrolovat výrobce - čím je slavnější, tím je pravděpodobnější, že bude nakupovat kvalitní jídla. Je lepší se rozhodnout pro značkové společnosti. Nákup různých produktů z rukou, můžete udělat chybu - nedbalostní výrobci, kteří hledají rychlý zisk, mohou nabídnout fajánsové výrobky, jejichž barvy obsahují toxické složky. Proto je lepší zvolit pokrmy na více civilizovaných místech.

Odborníci říkají, že bílé fajánsové zboží je v tomto ohledu nejbezpečnější, protože není pokryto barevnou glazurou, a overglaze dekor je zdrojem šíření mikrobů. Proto Doporučuje se nepoužívat popraskané nádobí. Aby se ujistil, že nádobí, které si koupíte, nemá praskliny, stačí na něj zaklepat. Celá fajáns je spíše nudný zvuk.

Pokud často používáte fajáns ve své kuchyni, je nejlepší zvolit ten, který má zaoblené a zesílené hrany. Čtvercové desky jsou velmi pohodlné a kulaté desky se snadno čistí.

Pravidla péče

Pokrmy z různých materiálů vyžadují specializovanou péči. Faience není výjimkou. Výrobky z ní nemají rádi náhlé změny teploty, takže je nejlepší umýt použité talíře a šálky v teplé vodě. Příliš horká voda může způsobit praskliny v polevě.

Vylučujte při mytí různých typů kovových kartáčků, které povrch leští a mohou poškrábat barevné glazury nebo jiné jemné povlaky.

Nenechávejte fajáns na horkém sporáku - praskne.

Odborníci doporučují "posílit" fajáns doma: dejte nádobí do velké pánve nebo kovové umyvadlo, nalijte obyčejnou vodu bez různých druhů přísad. Po převedení vody do varu se vaří 15 minut a nechá se vychladnout s obsahem. Hlavní věcí je udržet teplo v místnosti, kde to všechno děláte - zavřete větrací otvory nebo okna, jinak může teplotní rozdíl také způsobit praskliny na povrchu nádobí. Nevytahujte žádné nádobí - a bude vám sloužit po dlouhou dobu.

Během vaření je lepší nezakrývat nádobu z kameniny tak, aby nezůstala vůně jídla. Ale pokud se to stalo, opláchněte je v teplé vodě, přidejte sůl a kyselinu octovou.

Pokud jsou vaše pokrmy pokryty barevným smaltem, je při skladování lepší posunout každý kus papíru kousky papíru nebo látky.

Keramika není lepší dát do mikrovlnné trouby - praskne při vystavení horkým teplotám.

Poptávka po kamenině roste každým dnem díky mnoha výhodám, z nichž hlavním je design a originalita.

O rozdílu mezi porcelánem a kameninou viz následující video.

Napište komentář
Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

Móda

Krása

Vztah