Nádobí

Fajáns a porcelán: jaký je rozdíl?

Fajáns a porcelán: jaký je rozdíl?

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Vlastnosti
 2. Výrobní technologie
 3. Hlavní rozdíly
 4. Co je lepší?
 5. Jak se starat?

Fajáns a porcelán jsou oblíbeným materiálem pro výrobu jídel. Bez předběžné přípravy a znalosti vlastností těchto materiálů bude obtížné je od sebe odlišit. Před vyzvednutím nádobí byste proto měli být obeznámeni s vlastnostmi těchto výrobků.

Vlastnosti

Taková silná podobnost mezi fajánsem a porcelánem je vysvětlena skutečností, že hlína je hlavním materiálem pro jejich výrobu. Ve výrobě přidaných dalších složek: minerální a organické. Každý materiál má své vlastní prvky, takže složení je stále jiné.

Fajáns

Fajáns je poddruh keramiky, který je vyroben z pálené hlíny. Přidal také silikát, bílý jíl, křemen. Výsledný produkt má malé póry, je poměrně křehký.

  Pro zajištění trvanlivosti těchto pokrmů je navíc potažena speciální glazurou.

  Sortiment výrobků je velmi široký: můžete si snadno zakoupit salátové misky, talíře, čajové páry, držáky ubrousků, velká jídla a mnoho dalšího. Nádobí není příliš drahé, protože jeho výroba je poměrně snadná.

  Existuje několik výhod faience:

  • rozumnou cenu;
  • neprůhlednost;
  • sílu

  Existuje několik nevýhod:

  • odmítá teplo;
  • po čase začne praskat, s malými prasklinami;
  • s nesprávnou péčí, glazura praskliny a "plazí".

  Porcelán

  Pokud jde o porcelán, zde budeme pozorovat stejné složení, ale proporce budou různé: na rozdíl od porcelánu porcelán obsahuje méně jílu. Výrobky z takového materiálu jsou trvanlivé, postrádají póry, lze pozorovat průhlednost. Samozřejmě, že nádobí bude mnohem dražší než kamenina, protože porcelán je těžší získat.

   Pro každodenní použití jsou tyto pokrmy zřídka nakupovány, většinou jsou to elegantní soupravy pro dovolenou nebo starožitnosti.

   Zaznamenáváme některé výhody:

   • sofistikovaný a elegantní vzhled;
   • kvality;
   • plná šetrnost výrobků k životnímu prostředí;
   • vynikající tepelná vodivost.

   Mezi minusy:

   • vysoká cena;
   • potřebu pečlivé péče;
   • nízká odolnost proti nárazu.

   Výrobní technologie

   Prvním krokem při výrobě obou materiálů je příprava složek. Aby se vytvořila fajáns, přidává se do směsi jílu a kaolinu voda a pak písek. Po filtraci se směs vystaví filtrům, vloží se do mlýnku a po určitou dobu se ponechá v chladné místnosti. Potom se hmota odešle do druhého mlýnu. Během výroby porcelánových přísad se také mísí a pak se ošetří několika typy směšovačů. Pak se filtruje, filtruje a nechá se v chladu. Po uplynutí požadované doby se směs pod tlakem odešle.

   Ve druhé fázi tvorby fajánských mistrů musí masa dát tvar a pak ho spálit. Porcelán je tvarován v důsledku omítky, následuje důkladné sušení. A teprve po vysušení se porcelán spaluje za použití speciálních pecí, na které musí být přísně kontrolována teplota.

   Třetí krok je stejný pro oba druhy. Jsou pokryty polevou, malovány a zdobeny. Pro malované fajánsy se obvykle používají hotové šablony, porcelán lze ručně malovat.

   Je třeba poznamenat, že ručně malované nádobí má vyšší ceny.

   Hlavní rozdíly

   Výrobky z materiálů, jako je kameninová a porcelánová keramika, jsou velmi krásné.Přes vnější podobnost se navzájem liší fyzikálními vlastnostmi a výrobní technologií. Zvažte rozdíl mezi materiály a porovnejte je.

   • Více než 85% fajáns - jílu, což je důvod, proč produkty tak dobře projít vodou. V porcelánu je hlinka mnohem menší, většina kompozice je obsazena drobnými složkami, jako je živec, bílá hlína atd. Tyto vlastnosti jsou také způsobeny tím, že porcelán se může podobat sklu.
   • Při výrobě porcelánu vypalovaného při velmi vysokých teplotách, u kameninových dat, budou tato čísla mnohem nižší.
   • Porcelán vůbec neabsorbuje vlhkost, ale fajáns se v této kvalitě neliší vzhledem k tomu, že většina z nich je opět vyrobena z hlíny.
   • Porcelán je transparentní, sklo-jako, světlo proniká přes něj, ale druhý popsaný materiál není absolutně průhledný.
   • Pokud narazíte na nádobí, porcelán vydá čisté melodické vyzvánění, zatímco fajánské produkty budou reagovat s tupým zvukem.
   • Porcelán nestárne, je věčný, ale praskliny připomínající tvar praskliny na povrchu fajánsových vzorů. To však nemá vliv na hodnotu, protože v průběhu času se tomuto vzoru nelze vyhnout.
   • Porcelánové nádobí bude snazší, pokud porovnáte přesně stejné položky z obou materiálů.
   • Porcelán je zpravidla bílý, může být natřen. Pokud narazíte na produkt jiné barvy, pak je to s největší pravděpodobností fajáns.
   • Ware z porcelánu bude trochu, ale stále silnější než jeho "konkurent", navíc bude tenčí.
   Porcelánové nádobí
   Kameninové zboží

   Co je lepší?

   Nelze jednoznačně odpovědět na otázku, která věc by byla lepší. Zde byste se měli zaměřit na své vlastní preference a rozpočet. Pokud chcete krásné jídlo pro každodenní použití, je lepší dát přednost fajánse, protože v případě potřeby lze rozbité talíře a pohárky vyměnit s lehkostí a levně.

   Estets a milovníci všeho tenkého mohou doporučit porcelánové nádobí. S patřičnou péčí je možné ji udržet v rodině několik generací, navíc tyto produkty jsou vhodné pro každou oslavu, vytvářejí pocit luxusu a bohatství. Fajánsové výrobky zároveň udržují teplo déle, vyznačují se různými odstíny, což dává více příležitostí, pokud máte moderní typ interiéru.

   Výběr jídel pro použití, neměli byste dávat přednost nejlevnější.

   Ujistěte se, že zkoumat různé výrobce, porovnat modely, které produkují. Fajáns i porcelán by měly mít kvalitní glazuru, jinak může začít absorbovat vodu a pachy. Důležitý je také pečlivý výběr, protože tyto materiály jsou často nahrazovány padělky. Chcete-li koupit originál a nebuďte zklamaní z materiálů navždy, doporučujeme poznamenat několik pravidel.

   • Při nákupu porcelánového nádobí byste měli požádat prodejce o certifikáty kvality. To je první krok k správnému výběru.
   • Hit šálek nebo talíř lžící. Skleněné zvonky vás informují, že před vámi je porcelán. Také by nebylo zbytečné kontrolovat nádobí ve světle - to pomůže určit pravost, protože pouze porcelán svítí skrz.
   • Pamatujte, že skutečný porcelán nebude levný. Pokud Vám nabízíme produkty za cenu nižší než všude jinde, jsou to určitě nečestní prodejci.

   Pokud jde o fajáns, je to téměř nikdy falešné, protože nádobí z tohoto materiálu jsou rozpoznatelné všude. Může dát fajáns pro porcelán, ale ne naopak. Technologie výroby tohoto materiálu je navíc jednoduchá a rychlá, takže je zbytečné uvádět na trh padělky.

   Jak se starat?

   Není žádným tajemstvím, že jakýkoliv pokrm bude udržovat estetický vzhled pouze s náležitou péčí. Zde popsané materiály nejsou výjimkou. Výrobky obou typů nemají rádi příliš vysokou teplotu teplé vody, ani jejich kapky. Proto bude nutné umýt nádobí pouze v chladné vodě, ale měli byste zapomenout na prášek a tvrdé houby. Používejte pouze jemný mýdlový roztok nebo jemný prostředek na mytí nádobí.

   Někdy, dokonce i při nejstarší péči, může porcelán ztmavnout. Ale je snadné se s tím vyrovnat, pokud produkt otřete vodou s malým množstvím sody nebo použijte kyselinu citrónovou. To umožní vybělení povrchu a navrácení původního vzhledu.

   Pokud se na nádobí objeví skvrny, kapalný amoniak jim pomůže odstranit je.

   Kyselina citrónová
   Čpavek

   Otřete kelímky a talíře by měly být okamžitě, přirozené sušení způsobí ošklivé skvrny a další čas pro následné leštění. Pokud se jedná o službu, kterou používáte každých šest měsíců, nádobí se vloží do krabice a každý kus papíru se obalí papírem. Krabice by měla být umístěna odděleně od ostatních, dát na ní krabice, jiné nádoby nemohou.

   Faience se nechala zahřát v mikrovlnné troubě, ale nádobí by mělo být dokonalé, bez trhlin a třísek. Dopad kamen by měl být krátký. Pro porcelán je takové topení zakázáno.

   Jsou možné výrobky na mytí nádobí obou typů, ale pouze v delikátním režimu a ve vzdálenosti od sebe. Ale obecně, odborníci radí, aby stále dávají přednost ruční mytí.

   Rozdíly kvalitního porcelánu od falešného v dalším videu.

   Napište komentář
   Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

   Móda

   Krása

   Vztah