Nádobí

Porcelán: co to je a co je vyrobeno, historie, typy a použití

Porcelán: co to je a co je vyrobeno, historie, typy a použití

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Co je porcelán?
 2. Trochu historie
 3. Výhody a nevýhody
 4. Typy a jejich vlastnosti
 5. Varianty malby
 6. Přehled výrobců
 7. Jak odlišit od padělků?
 8. Funkce aplikace
 9. Pravidla péče
 10. Zajímavosti

Porcelán je velmi starý materiál, ale dnes je populární a poptávaný v mnoha průmyslových odvětvích po celém světě.

Co je porcelán?

Tento materiál je považován za jednu z odrůd keramiky. Výrobky jsou vyrobeny z těchto surovin vysokoteplotním zpracováním bílé hlíny - kaolinu, včetně dalších složek, jako je živec, křemen, spálená kost. Masa na pečení vám umožňuje dodat hotovému výrobku vodoodpudivé vlastnosti, atraktivní barvu - bílou nebo krémovou. Kromě toho se porcelán stává neporézním a charakteristické vyzvánění se stává součástí materiálu pro výrobu nádobí a dekorativních předmětů.

Kaolin je čistá hlína, která vzniká, když je živec zničen. Před zpracováním je čínský kámen uzemněn na sypký stav, po kterém se směs tepelně zpracovává v rozmezí od +1200 do +1500 stupňů. V důsledku pražení, čínský kámen mění jeho konzistenci, pojistky, tvořit neporézní sklo. Kaolin vyniká odolností vůči teplu, takže si zachovává svůj původní tvar. Proces tvorby porcelánu je považován za úplný po sloučení těchto materiálů do jedné pracovní hmoty.

Trochu historie

Většina zdrojů ukazuje, že Čína je rodištěm Číny. Vznik této suroviny patří do období VI-VIII století n. er Po mnoho let se vzorec a složení tohoto materiálu uchovávaly v tajnosti, zajímavé techniky zdobení, včetně „rýžového porcelánu“, se zde narodily. Ve střední Asii se porcelánové výrobky objevovaly kolem 9. století, po 7 stoletích se japonským mistrům stala technologie výroby unikátních surovin a v Evropě začala výroba porcelánu.

Čínský porcelán
Japonský porcelán

Historie vzniku ruského porcelánu sahá až do 18. století, ale zpočátku byl takový materiál podobný technickým vlastnostem. Vznik výroby porcelánu v carském Rusku měl dva směry: v těchto dnech fungovaly soukromé výrobny a výroba zboží z této suroviny byla založena pod vedením královské dynastie.

Mezi nejznámější zařízení, která stále fungují, patří Imperial Porcelán Factorykde byly původně vyráběny drobné předměty, jako jsou čajové soupravy, šňupací boxy a knoflíky pro císařovnu. S příchodem sovětské moci byly soukromé výrobny znárodněny, mnoho výrobních technik bylo ztraceno.

Ve třicátých letech 20. století se díky snahám mistrů obnovily některé základy týkající se vynálezu vysoce kvalitních surovin a umělecký aspekt malby porcelánových výrobků se také začal zlepšovat.

Pokud jde o evropský trend v historii porcelánu, první mistři, kteří se snažili tento materiál vytvořit, byli Italové. Také v tomto případě se snažil následovat britské, francouzské a německé. Pro dosažení takového výsledku, stejně jako Číňané, se jim však podařilo zdaleka zvládnout.

První vzorky evropského porcelánu spíše připomínaly sklo.Skutečný průlom v tomto směru byl vytvořen v Německu, kde mladý alchymista Bettger a fyzik Walter von Chirnhaus objevili velká ložiska bílé hlíny, která se radikálně lišila od zbytku minerálů svou plasticitou.

V roce 1710 byla otevřena dílna na výrobu surovin, ale materiál byl vynalezen mnohem později, po dlouhé a tvrdé práci, která později vyvrcholila mezinárodním uznáním meissenského porcelánu.

Výhody a nevýhody

Dnes je porcelán vyroben z mnoha produktů s různými účely. V každém případě se může složení materiálu měnit, ve světle čehož se určité znaky surovin dostanou do popředí. Obecně by měly být zdůrazněny následující pozitivní vlastnosti porcelánu:

 • surovina je zcela nepropustná pro vlhkost;
 • materiál nemá ve svém složení žádné dutiny, což je z hlediska hygienických porcelánových výrobků považováno za velké plus;
 • porcelánové nádobí odolné vůči chemikáliím, zejména kyselinám;
 • navzdory skutečnosti, že porcelánové výrobky jsou většinou tenké, materiál se vyznačuje odolností proti mechanickému poškození;
 • suvenýry, soupravy a další náčiní jsou schopny přenášet světlo, což jim dodává zvláštní eleganci a vzdušnost;
 • výrobky z vysoce kvalitních surovin se vyznačují ušlechtilým zbarvením bez šedého lesku;
 • povrch porcelánu bude dokonale hladký;
 • Většina dekorativních výrobků může být použita v každodenním životě pro potraviny, což je univerzální.

Nehledě na materiál a produkty z něj nějaké minusy:

 • většina porcelánových výrobků vyžaduje zvláštní péči a skladování;
 • Vysoce kvalitní výrobky se vyznačují vysokou cenou;
 • nádobí a suvenýry nemohou odolat náhlým změnám teploty.

Typy a jejich vlastnosti

V současné době existuje několik druhů této suroviny, které se liší jakostními vlastnostmi, tak technologickými nuancemi týkajícími se výroby.

Tvrdé

Tento typ se také nazývá přirozený. Moderní výrobci ji využívají s jiným počtem hlavních složek - kaolinem a čínským kamenem. První složka hraje významnou roli v dotování surovin s takovým indikátorem jako síla, ale zároveň je spíše nestabilní vůči mechanickému poškození, proto je snadno porazena. Pevná odrůda má obvykle značnou hmotnost, takový porcelán nebude transparentní a jeho povrch může obsahovat mikroskopické póry.

Získejte materiál díky vysokoteplotním topným prvkům, zpravidla k získání surovin, hmota se zahřívá v průměru na 1500 stupňů, Proces vypalování probíhá v několika fázích. Zpočátku bude pevný porcelán šedý nebo bílo-modrý, s následným zpracováním, odstín suroviny se změní na ušlechtilejší. Složky pevného porcelánu se nevyznačují vysokými náklady.

Jak praxe ukazuje, taková odrůda je zpravidla horší kvality než kostní porcelán, ale produkty z pevných druhů budou několikrát cenově dostupnější.

Měkká

Druhý typ se nazývá obráceně - umělý porcelán. To je dáno tím, že měkký vzhled byl poprvé získán v Evropě, když se pokoušel replikovat dovednosti čínských mistrů, kteří vyráběli pevný materiál. Charakteristickým rysem způsobu výroby měkkého porcelánu je pražení, ale když je vystaven hmotnosti ne tak kritických teplot, s ohledem na které není surovina zcela sintrována, ale zůstává porézní. Mezi pozoruhodné rysy je zvýraznění atraktivnější barvy materiálu, který bude blíže krému.

Zvažuje se další variace kost a studený porcelán. První typ, kromě hlavních složek, navíc obsahuje vypálenou kostní hmotu, je trvanlivý, vyniká svou transparentností a bělostí.

Tento materiál také zahrnuje použití specifické technologie vypalování živcové hmoty s předem upravenou kostní složkou, ze které je odstraněna adhezivní složka. Tento porcelán se nazývá tenký, protože jeho výrobky se vyznačují tenkými stěnami.

Argentinští mistři se zabývali získáváním studeného porcelánu, který jako přísady používal lepidlo, glycerin, oleje a také kukuřičný škrob. Hmota má podobnou konzistenci jako jíl, po skončení mechanického působení zamrzne. Suroviny jsou velmi plastické, a proto se používají pro výrobu tenkých a filigránových výrobků. Materiál se prodává v hotové formě.

Varianty malby

Moderní výrobci porcelánových výrobků v praxi aplikují několik možností pro malování:

 • nad glazurou;
 • underglaze;
 • intraglaze

Podstata návrhu overglaze spočívá v aplikaci barvicích prostředků na povrch předmětu, spálených a potažených speciální glazurou. Z jiných barvicích kompozic se použité látky liší přítomností kapalné složky, která je schopna snížit teplotu.

Nanášení laku se provádí před nanesením glazury. Vzhledem k tomu, že v budoucnu bude takový výrobek vystaven teplotám, barevný sortiment látek používaných v tomto případě vyniká minimálním sortimentem. Nejčastěji se pro vzory používá chrom nebo oxid kobaltu.

Materiál s intra-glazované malby se hodí k tepelnému ošetření, což je + 1200С-1300 stupňů. Při této expozici se nanesená kompozice barviva dostane do prosklené vrstvy, což má pozitivní vliv na zachování a jasnost barev, a to i při jejich následném kontaktu s kyselými médii nebo alkoholy.

V tomto případě se barevná řešení pohybují od tlumených barev ve zlatě, růžové nebo šedé až po bohaté barevné ornamenty na výrobcích.

Přehled výrobců

Dnes můžeme identifikovat hlavní výrobce porcelánových výrobků:

 • Kuznetsov porcelán - malá společnost specializující se na výrobu jídel a suvenýrů;
 • Centrum pro obnovu tradičních řemesel "Fabled" - společnost zabývající se výrobou suvenýrů, uměleckého porcelánu, stavebních a architektonických keramických výrobků;
 • Porcelán Gzhel Factory - velký podnik, který vyrábí a prodává ručně malované výrobky;
 • PC "Dulevsky Porcelain" - výrobce výrobků pro výzdobu interiérů a výrobků lidového umění a řemesel;
 • Sagradelos - španělská továrna na výrobu keramiky;
 • Pickman - evropský výrobce porcelánu;
 • Anglické ochranné známky Royal Doulton a Wedgwood.
Kuznetsov porcelán
Porcelán Gzhel Factory
Pickman

Jak odlišit od padělků?

Aby nedošlo k omylu s výběrem výrobků z porcelánu, měli byste dodržovat následující pravidla.

 • Kvalitní keramika by měla být tenká, ale trvanlivá. Z toho, kolik suroviny bude tenká, závisí její cena. Proto v ceně výrobku, přes který můžete vidět, jak zářící ruce. To platí jak pro nádobí, tak i pro dekorativní výrobky.
 • Kromě toho, že skutečný porcelán bude transparentní, musí také určitým způsobem „znít“. Obvykle jsou předměty kontrolovány na výrobu dřevěnou tyčí. Zvuk, který přichází do styku s porcelánem, by měl zvonit a melodicky, zatímco hluchý bude znamenat, že testovaný výrobek je falešný.
 • Je také důležité věnovat pozornost tomu, jakou barvu bude mít materiál. V ideálním případě by výrobky z vysoce kvalitních surovin byly bílé nebo slonovinové, šedá by měla upozornit kupujícího.
 • Stojí za to věnovat pozornost tomu, jak je výrobek vyroben. Kvalitní produkty všude budou dokonale hladké, promáčknutí a hrboly budou znamenat špatnou kvalitu nabízených produktů.
 • Individuální pozornost si zaslouží obraz.Dokonce i ručně malované by měly být jednotné a elegantní, je však povoleno, jsou-li na povrchu viditelné tahy štětcem.
 • Také věnujte pozornost označování výrobků a značek. Obvykle je jejich výrobce použit na zadní straně výrobku. Upřednostnit známé značky.

Funkce aplikace

Účelem materiálu není jen výroba nádobí a výrobků pro vnitřní dekoraci. Porcelán se používá pro výrobu technických dílů, protože má nízkou nasákavost a tvrdost. To platí pro celou řadu surovin. Měkký porcelán je většinou použitelný pro výrobu uměleckých výrobků, nádobí atd. Také v zubních ordinacích jsou požadovány suroviny, zejména pro výrobu zubních korunek.

Porcelán slouží jako materiál pro výrobu dřezů, toalet a dřezů, v mikroelektronice je poptávka po surovinách, navíc jsou některé varianty pancéřování vyráběny na bázi porcelánu.

Pravidla péče

Pokud jde o výrobky pro domácnost z tohoto materiálu, vyžadují zvláštní přístup k péči a skladování. Keramické výrobky si zachovávají svůj původní vzhled tak dlouho, jak je to možné, je nutné dodržovat tato doporučení.

 • Mytí porcelánu, zejména starožitných předmětů, by mělo být prováděno výhradně ručně. Ručně malované předměty mohou vážně trpět horkou vodou, stejně jako použitím abrazivních hub.
 • Desky a ostatní nádobí nelze umýt na váze pod tekoucí vodou. Obvykle jsou nádoby nebo předměty umístěny na plastovém povrchu v dřezu. Na to je nutné položit měkký ručník, vzít vodu při pokojové teplotě, jemně porýt porcelán.
 • Ware s držadly, musíte držet tělo, netlačte na tenké nebo krajkové prvky nádoby.
 • Péče o tento porcelán se nejlépe provádí bez použití domácích chemikálií. Pro odstranění silného znečištění je povoleno použití mýdla nebo neutrální chemie. V některých případech můžete do vody přidat trochu tekutého čpavku. Zpracování se provádí peroxidem vodíku.
 • Povrch porcelánu netřete kovovými škrabkami nebo houby s tvrdým povrchem. Bylo by lepší použít měkký kartáč nebo hadřík.
 • Porcelán by neměl být dlouho ponořen do vody.
 • Prané porcelánové výrobky musí být setřeny do sucha.
 • Neodstraňujte antický porcelán vodou, nedoporučuje se pro něj pravidelně odstraňovat prach pomocí přirozeného štětinového kartáče.

Zajímavosti

Během občanské války byla na nádobí a dekorativní předměty z porcelánu namísto kreseb a ozdob aplikována hesla a symbolika. To přispělo ke zvýšení poptávky po keramických výrobcích mezi všemi segmenty obyvatelstva. Také tyto výrobky ocenili zejména mezi sběrateli.

Navzdory uvolnění velkého množství porcelánových výrobků, které budou odolné vůči mechanickému namáhání, a některé nádobí lze dokonce použít v mikrovlnných troubách a umýt v myčkách nádobí, nejdražší jsou jen starožitné předměty.

V aukcích je spousta v porušení symetrie a trhlin, které se odhadují na miliony dolarů.

V dalším videu najdete exkurzi do továrny na čajový porcelán.

Napište komentář
Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

Móda

Krása

Vztah