Nádobí

Armuda: jak vypadat a jak je používat?

Armuda: jak vypadat a jak je používat?

zapojte se do diskuse

 
Obsah
  1. Co je to?
  2. Historie vzhledu
  3. Vlastnosti a výhody
  4. Jak používat?

Čajový obřad pro východní národy byl vždy něco zvláštního. Rituál se stále provádí v souladu se starými národními tradicemi. V Turecku a Ázerbájdžánu začíná den šálkem čaje a během dne mohou pít nápoj několikrát. Hlavní roli v pití čaje hraje samozřejmě skleněné poháry - zbroje, kulturní dědictví z Osmanské říše.

Každý turista v zemích Východu jistě ochutná čaj z azerbajdžánských křišťálových sklenic. V našem článku se podíváme na to, co jsou armuds, popište legendu spojenou s jejich vzhledem a pravidla pro vedení čajového obřadu v turečtině.

Co je to?

Armuda je speciální nádoba na křišťálový čaj, která je rozšířena v Turecku, Íránu a Ázerbájdžánu. V posledních letech, s nárůstem toku turistů do těchto zemí, poháry se staly populární v Rusku. To je zcela přirozené, protože jejich speciální forma přispívá k delšímu uchování tepla a průhlednost vám umožňuje vidět plnost skla, a proto ani při dlouhých rozhovorech se nemusíte obávat toho, že nápoj vychladne.

Z ázerbájdžánského jazyka se slovo „armud“ překládá jako „hruška“, v turečtině název tohoto ovoce zní jako „armut“. Mnozí se domnívají, že právě díky tvaru hrušky mají tato skla své jméno. Další možností je, že šálky na čaj jsou ve tvaru tulipánu, symbolizující lásku, oddanost a něhu pro obyvatele Východu. Pro mnoho, obraz armoude se podobá ženská postava s tenkým pasem, zaoblenými boky a krásnými prsy.

Obyvatelé Turecka a Íránu sami nazývají šálkem čaje.

Tradiční azerbajdžánské šálky se prodávají bez rukojetí, v obchodech však můžete najít model s držákem určeným speciálně pro turisty - místní obyvatelé je nepoužívají.

Horký nápoj v armuds se nalije ze speciální konvice, můžete ji pít téměř okamžitě, bez rizika popálení. Faktem je, že forma zařízení, která se rozpíná směrem nahoru, umožňuje rychlejší ochlazení horní části kapaliny. Čaj se nalije na okraj, je obvyklé nechat pár centimetrů, aby bylo pro hosta pohodlnější vzít si šálek a trochu pít. Některé výrobky mají tenký okraj, který označuje hranici, na kterou má být tekutina nalita.

V každodenním životě používají obyvatelé Ázerbajdžánu jednoduché skleněné armoudesNicméně, tam jsou produkty pro speciální a svátky, které se nacházejí v každé rodině. Oni také dostat, když hosté přijdou. Ve východním bazaru najdete velmi krásné zbroje z porcelánu nebo kameniny s ručně malovaným a zlatým nebo stříbrným dekorem.

Pro bohaté lidi jsou nabízeny luxusní modely skutečného zlata nebo stříbra. Skvělá alternativa ke sklu je krystal s krásnými vzory. Objem sklenic je poměrně malý - 100 ml, to je dost dost na to, abyste měli čas na pití nápoje během konverzací a pak přidejte další. Někdy během jednoho čajového obřadu mohou Turci vypít 15 porcí horkého čaje.

Navzdory nedostatku zbraní držení šálků v ruce je velmi pohodlné. Jemně se vejdou mezi prsty a nevyklouznou z nich. Tepelně odolné sklo se zesíleným dnem zabraňuje možnosti popálení a rychlému ochlazení čaje.

Čajové soupravy jsou prodávány dvěma nebo více lidem, zahrnují zásobník, konvici na vaření a sklenice s talířky.Nátepníky s madly jsou malé, zúžené do středu tradiční skleněné nádoby. Rukojeť může být umístěna kdekoli nahoře nebo dole a někdy i v oblasti zúžení.

V evropských zemích, mnoho začal používat tyto šálky na kávu, se ukázalo být vhodné pro klasické espresso vzhledem k jeho miniaturní charakter. Nicméně obyvatelé Východu považují takové akce za nepřijatelné a dokonce urážlivé.

V Ázerbájdžánu je rukojeť nahrazena držákem na šálky. Jsou vyrobeny z niklového stříbra, bronzu nebo stříbra. Zatímco pohár sám je horký, můžete ho držet na držáku na šálek, hlavní věc není náhodně otočit. Konstrukce těchto výrobků je zpravidla minimalistická, existují však i odměrné přístroje s rukojetí, které pokrývají samotné sklo.

Pro dárek najdete luxusní sety s rytinami, vzory a dokonce i drahými kameny.

Historie vzhledu

Před mnoha staletími, zpátky ve dnech Osmanské říše, to bylo obyčejné pít čaj z armouts. Hruškovitý tvar šálků umožňoval dlouhodobě udržovat optimální teplotu nápoje, nebyl ani horký ani studený. Říše se rozpadla a tradice se zachovaly. Každý z obyvatel Středního východu věří, že armáda se poprvé objevila ve svém regionu, a pak se rozšířila po celém území, ale nikdo na tuto otázku nemůže odpovědět přesně. Proto, v různých zdrojích, brýle jsou někdy nazvané Turecký nebo Ázerbajdžán.

Turistům se říká krásný příběh spojený s výskytem zúžených výrobků. Ve starověku byl čaj opilý z obyčejných skleněných kelímků. Jednou, během příští hody, padiša v jeho uchu zašeptal, že jeho žena je nevěrná Jeho Veličenstvu. Zuřivý Sultan nařídil popravu své ženy, ale nejprve se rozhodl podívat do jejích nestydatých očí. Když muž viděl podvodníka, stiskl pohár tak pevně v ruce, že se zúžila uprostřed a začala se podobat ženské postavě s tenkým pasem. Padišahův hněv však netrval dlouho: když viděl krásné oči svého milovaného, ​​odpustil jí a uvolnil ji v míru. Ale jeho emoce se odrazily ve skle.

Později ji představil své ženě spolu s kyticí tulipánů - symbolem lásky. Sultán tedy chtěl, aby jeho manželka vždy pamatovala, jak silné jsou pro ni jeho city. Turisté, kteří navštěvují Írán a Turecko, si jistě vyzkoušejí horký nápoj z polévek, často se snaží plně reprodukovat tradiční obřad. Když jste jednou zkusili čaj ze skleněných zúžených sklenic, už se nechcete vrátit k obyčejným.

Vlastnosti a výhody

To je mnoho výhod produktů, které dělaly je populární v mnoha západních zemích. Hlavním rysem armodes je samozřejmě jejich tvar a zesílené dno, který neumožňuje vychladnout čaj, zatímco horní prodloužená část ho rychle ochlazuje. Obě teploty jsou kombinovány uprostřed a tvoří ideální nápoj pro konzumaci.

Pokud jste vášnivý čajový nápoj a začnete každý den s tímto ušlechtilým nápojem, pak byste si určitě měli dát tradiční azerbajdžánský set, který bude dělat pití horkého čaje skutečným potěšením. Velkou výhodou šálků je pohodlí: nevyklouznou z rukou a sklo odolné vůči teplu vám umožní udržet teplotu uvnitř a nehorí ruce, i když z kapaliny stoupá pára.

Čajové soupravy mají neuvěřitelnou krásu. Dokonce i ty nejběžnější výrobky ze skla nebo křišťálu vypadají neobvykle a příjemně do očí, co můžeme říci o luxusních malovaných nebo modelech z drahých kovů.

Mnoho lidí kupuje turecké výrobky nejen pro své zamýšlené použití, ale také pro interiérové ​​dekorace.

Turecký čaj může být nádhernou tradicí celé rodiny.Je to nezapomenutelný čas, kdy se děti a dospělí scházejí kolem stolu a nechávají se hýčkat voňavým nápojem s něčím sladkým, mohou si dovolit dlouhé rozhovory, protože nápoj se nezchladí. Další důležitou výhodou tureckých šálků je hygienický materiál výroby. Je to nejen 100% šetrný k životnímu prostředí, ale nereaguje s kapalinou, zcela beze změny mění chuť čaje.

Pokud se ocitnete v jedné z východních zemí, můžete bez váhání koupit jako dárek přátelům a příbuzným krásné čajové soupravy, které je potěší nejen na dovolené, ale i každý den, a vytvoří si tak příjemnou atmosféru s orientálními poznámkami. Obzvláště spokojeni s tímto darem budou milovníci tohoto ušlechtilého nápoje, kteří si připravují svůj vlastní nápoj a nekupují čajové sáčky. Nezapomeňte si zakoupit produkty pro sebe.

Jak používat?

Chcete-li provést tento turecký čajový obřad, musíte dodržovat určitá pravidla. Pro přípravu nápoje se používá zpravidla čaj s dlouhými listy, ve velmi vzácných případech zelený čaj.

Pijí čaj pomalu, popíjejí douškem, celý postup může trvat déle než čtyřicet minut. Pivovarské listy v několika fázích. Pro začátek je konvice naplněna horkou vodou tak, aby se ohřála, pak se listový čaj vloží dovnitř ve správném množství a nalije se do vroucí vody. Potom by měla být konvice zakryta víčkem a zabalena do speciálního ručníku tak, aby nevypadalo teplo. Nechte čaj stát po dobu 4 minut, pak naplňte spotřebič více vody. Počkejte dalších 5 minut a obsluhujte hosty.

Čaj se lahví od nejrespektovanější osoby u stolu, zpravidla je to nejstarší. A pak poctěn a zbytek. Nápoj se obvykle podává na talíře, někdy, pokud host přišel ze Západu, v táckech s rukojetí pro pohodlí.

Kostky cukru jsou podávány v otevřené misce a každá má potřebnou částku. Na východě je sladká jedena s trochou cukru: nejprve se kus ponoří do nápoje, pak se kousne a pak se omyje. V tomto případě je žádoucí držet talíře v jejich rukou. Jistě v samostatných miskách slouží med, džem, sušené ovoce a tradiční turecká pochoutka - turecký med.

Mnozí nevědí, proč se cukr v Turecku konzumuje, když je konzumován, a další historický fakt je s touto tradicí spojen. Dříve byli padišahové obklopeni spiklenci, kteří ho chtěli zabít. Někteří se mu snažili dát jed v jídle nebo pití. Zvláště chytrý odkapával jed na cukr, takže se kostky začaly ponořovat do nápoje, aby sledovaly reakci. Pokud se zrna začala syčet, měnit odstín nebo se usadit na dně, znamená to, že na nich pracovali. Pro čajové lístky někdy používejte dvojité konvice, které jsou umístěny na sporáku k ohřátí.

V procesu pití čaje by měly být také pozorovány některé body. Za prvé je třeba mít na paměti, že ve Východě lidé velmi respektují své starší, takže první slovo u stolu je buď u pána domu, nebo u nejstaršího. Všechny jsou umístěny na pohovkách nebo na koberci s měkkými polštáři. Průhledné nádobí umožňuje majiteli pochopit, že je čas doplnit nápoj. Hosté se rozhodli přidat čaj, dokud sami neodmítnou.

Pokud jste pozváni na čajový obřad, znamená to, že jste respektováni a přijímáni.

V dalším videu najdete čajový obřad v Ázerbajdžánu.

Napište komentář
Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

Móda

Krása

Vztah