Kuchyňské doplňky

Vše o dřevěných podnosech

Vše o dřevěných podnosech

zapojte se do diskuse

 
Obsah
 1. Výroba a materiály
 2. Silné a slabé stránky
 3. Provozní pravidla
 4. Jak si vybrat?
 5. Design

V naší době nejsou zásobníky pouze pro pohodlí. Tvary, vzhled a variace aplikace proměňují jednoduchý kuchyňský atribut na inovativní dekoraci. V interiéru nebo v kuchyni se dřevěný podnos stane neobvyklým modelem, který přitahuje pozornost, zejména pokud je natřený nebo krásně vyřezávaný.

Výroba a materiály

Výroba využívá přírodní dřevo. V podstatě - buk, ale může to být také třešeň, dub, třešeň, bříza. Zásobníky se zhotovují pomocí stroje nebo ručně. Nicméně, řezbářství nebo speciální barvy s použitím šperků provádí mistr.

Mnozí z nich vyrábějí podnosy z odpadních materiálů nebo dřevěných zbytků. To je dobrá volba pro ty, kteří si chtějí vybrat kuchyňské doplňky výhradně pro interiér nebo ztělesnit dlouhodobý designový nápad.

Vše, co potřebujete: základna pro zásobník, lepidlo, šrouby, tmel a lak na dřevo, v případě potřeby nátěr, potřebné nástroje.

Silné a slabé stránky

Hlavní výhody dřevěných podnosů - nízká cena a šetrnost k životnímu prostředí. Přírodní materiál nevypouští toxické látky a je mnohem levnější než kovové a plastové protějšky. Kupující však upozorňují na nebezpečí vzniku plísní, pokud jsou ochranné vrstvy poškozeny. Další výhodou dřevěných pokrmů je bohatství sortimentu. Podnos lze ozdobit libovolným vzorem nebo vyřezat.

Obchody mají také dostatek modelů pro každý vkus. Z minusů - péče o dřevěnou vrstvu a opotřebení lakové vrstvy, která musí být pravidelně aktualizována.

Provozní pravidla

Podávejte podnosy po dlouhou dobu, pokud se o ně pečlivě staráte. Dřevěné náčiní zpravidla vyžaduje zvláštní pozornost. Pokud však budete dodržovat následující pravidla, životnost a krásný vzhled budou zachovány po celá léta:

 • neumývejte v myčce nádobí;
 • po kontaktu s kapalinou otřete suchým hadříkem;
 • v případě trhlin aktualizujte nátěr laku a olejového vosku;
 • Nepoužívejte detergenty se silnými chemickými vlastnostmi.

Jak si vybrat?

Mezi mnoha produkty je velmi těžké najít ten správný dřevěný podnos. Někteří se liší tvarem a použitím, způsobem péče. Pro začátek stojí za to zvážit klasifikaci, rozhodnout o parametrech a zvolit vhodnou možnost. Například, zaneprázdnění lidé, kteří tráví spoustu času na počítači, pomůže zásobník-stůl, a ti, kteří milují rodinné konverzace - rotující. A není třeba ji vkládat do kuchyně.

Pro každý kout domu je design, který dodává dotek pohodlí a originality.

Typy dřevěných podnosů se mohou lišit podle několika kritérií. Tvar podnosů může být následující:

 • obyčejný (kulatý, čtvercový);
 • neobvyklé (například ve formě ryby nebo trojúhelníku).

Z hlediska funkčnosti mohou být následující:

 • s nohama a boky;
 • bez nohou, ale s boky a rukojetí;
 • bez nohou a boků;
 • rotující.

Aplikací stojí za to zdůraznit tyto typy:

 • pro podávání potravin;
 • porce;
 • stolek;
 • stát.

Je to důležité! Ručně nebo pro interiér nemůže být klasifikace. Již vynalezené vinné a pivní tácky, dvou a třípodlažní, se všemi druhy variací tvarů, stran a nohou.

Normální tvar

Obdélníkový tvar - klasika všech odrůd. To vám umožní umístit na povrch velké množství nádobí.Podnos je určen k podávání jídla, především snídaně (pro milovníky britské kultury). Jsou s odvětvími ve kterém můžete dát tuhou stravu. Jsou ideální pro kebab nebo sushi. A pro čajový obřad mají podobu přibližnou na náměstí. Obvykle jsou na dně nohy nebo polštář, povrch je natřen kresbami nebo hieroglyfy.

Podnos s pravými úhly je považován za mužský, vyhlazený - ženský.

Podnosy, stoly, nejčastěji pravoúhlé. Jsou ideální pro útulnou snídani v posteli nebo na koberci. Při sledování filmů nebo při práci můžete také dát na ně notebook nebo telefon s jídlem a pitím. Kulatý tvar je reprezentativnější. Takový podnos se dostanete do restaurací a kavárny. Na večírcích nebo oslavách slouží koktejly, víno. Jejich průměr je obvykle 30–38 cm.

Rotující kulatý podnos - estetika správného stolku, a pokud se skládá z několika pater, pak tento design vypadá velmi působivě a bohatě. Kulaté podnosy bez nohou a stran se nazývají stojan, jsou velmi pohodlné. Stánek slouží jako místo pro hrnky a talíře a neumožňuje vysoké teploty poškodit povlak nábytku.

Neobvyklý tvar

Podnosy vyrobené ve formě zvířete, mnohoúhelník nebo libovolný tvar se obvykle nepoužívají v zařízeních (pokud neexistuje žádný relevantní předmět) a potěší oko v domácím interiéru. Nejčastěji je to ruční výroba, symbolizující pohodlí a zdůrazňující výzdobu kuchyně. Tento výrobek se používá pro originální porci jídla, slouží jako slavnostní stůl doma nebo jako příslušenství.

Pokud jsou nohy nebo polštář, pak se snídaně, obědy a večeře budou konat pohodlně na jakémkoliv vhodném místě (oblíbené křeslo nebo pohovka). K dispozici jsou vícepodlažní vinárny připomínající dřevo, ve kterých můžete dát láhev svého oblíbeného vína nebo jiného nápoje.

Design

Dřevěné podnosy jsou praktické a pohodlné v životě. Odrůdy a formy rozšiřují oblast své působnosti. Krásná a jasná ručně vyrobená verze může být skvělým dárkem nebo doplňkem u vás doma. Na přání majitele může být vyzdoben fotografiemi, kresbami, nápisy nebo aplikacemi.

Oblékání

Od dávných dob sloužily podnosy jako plátno pro umělce a milovníky. Jejich práce zanechaly své stopy na umění: malby a neobvyklé formy, které přežily dodnes. Dnes, uprostřed množství barev a nástrojů pro vytvoření vaší práce, je otázka času a financí.

Inspiraci lze čerpat z myšlenek odborníků. Pomocí nástrojů a nátěrů můžete vytvořit unikátní podnos, který dokonale zapadne do interiéru a bude pýchou tvůrce. Pokud neexistuje hoblík, bruska, pila, pak si můžete koupit prodejní podnos z dubu nebo buku a vymalovat.

Můžete použít jak hotové nápady, tak vlastní.

Malířství

V dnešní době není třeba se naučit nástěnné malby v průběhu let. Stačí najít šablonu se stylem, který se vám líbí - může to být cokoliv: vinobraní, retro, klasika, Gzhel. Barva také nemá žádná omezení: bílá, červená, modrá - která se vám líbí. Zvolený vzor by měl být připevněn k podnosu a natřen akrylovými barvami, přičemž by měl být 4-6 hodin. Poté můžete interiér ozdobit originálním dílem.

Decoupage

Povrch musí být očištěn od laků a olejových voskových nátěrů. Projděte si brusný papír a nátěr jakéhokoliv oblíbeného odstínu. Nášivka úhledně řezané z ubrousků nebo obalů. Nanášejte lepidlo na špatnou stranu, připevněte jej ke spodní části zásobníku a otřete vlhkým hadříkem do hladka. Po vysušení povrch zakryjte 2-3 vrstvami akrylového laku. Vyrobené příslušenství bude ideálně kombinováno s interiérem, pokud stejné aplikace vložíte na jiné povrchy kuchyňského nábytku nebo nádobí.

Závit

Umění řezbářství vyžaduje úsilí a potřebné nástroje: sadu nožů s čepelí, řezačkami, obráběcím strojem, pilou a podobně. Ruka musí být „vycpaná“ a dovednost by měla být zdokonalena. Ale za to stojí práce. Mnoho viděl modely dřevěných podnosů s krásně vyřezávanými stranami a nohama. Takový kuchyňský atribut nebude bez povšimnutí a stane se hlavní výzdobou domu.

Magnetická volba s břidlicovým dnem

Magnetická břidlicová barva dodá dnu drsnost. Jídla na takovém povrchu budou méně sklouznout a samotný design se stane neobvyklou výzdobou domu. Hlavním rysem zásobníku je, že v něm můžete zanechat poznámky a nápisy, připevnit magnety, nakreslit křídou. Chcete-li vytvořit zásobník bude potřebovat: maskovací pásku a kartáč. Boky musí být přelepeny lepicí páskou a z povrchu odstraněny ochranné vrstvy a odmastěny alkoholem. Po nanesení 3-5 vrstev nátěru a nechte působit jeden den. Po vysušení nemusíte nic zakrýt. Tvrdý matný povrch vydrží velmi dlouho.

Vypálení

Tento způsob výzdoby bude vyhovovat i líný. Vše, co potřebujete, je páječka a šablona, ​​která se aplikuje tužkou a spálí. Hlavní je otřít vrstvu laku a aplikovat novou po proceduře. Nechte je uschnout. Při manipulaci s horkými nástroji je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Jak vyrobit dřevěný podnos, viz následující video.

Napište komentář
Informace poskytované pro referenční účely. Neošetřujte sami. Pro zdraví vždy konzultujte s odborníkem.

Móda

Krása

Vztah